Älä osta mitään -kampanja käynnistyy tämän viikon perjantaina 31.10.2025

TIEDOTE 29.10.

Lasten ja nuorten ympäristöjärjestö Luontoliiton Älä osta mitään -kampanja käynnistyy perjantaina 31.10., jolloin vietetään Halloweenia, eli kauhujen krääsäpäivää. Kampanjalla Luontoliitto haluaa kannustaa ihmisiä vähentämään kulutusta ja haastaa kaikki uuden tavaran ostolakkoon marraskuun ajaksi.

Lasten ja nuorten ympäristöjärjestö Luontoliiton Älä osta mitään -kampanja käynnistyy perjantaina 31.10. Neliviikkoinen kampanja päättyy Älä osta mitään -päivään, jota vietetään pe 28.11.

Älä osta mitään -päivää on vietetty Suomessa jo vuodesta 1993. Kampanjan tavoitteena on hillitä ylikulutusta ja kannustaa kestävään elämäntapaan.

Aihe on ajankohtainen, sillä Euroopan ympäristöviraston EEA:n hiljattain julkaiseman Euroopan ympäristö 2025 -raportin mukaan luonnonvarojen kulutus henkeä kohden on Suomessa Euroopan suurinta.

“Tämä on ehdottomasti kaikkein pelottavin asia tänä Halloweenina. Halusimme käynnistää Älä Osta Mitään -päivän kampanjan juuri 31.10., koska Halloweenista on tullut yksi turha kulutusjuhla lisää vuoden loppuun”, kertoo Luontoliiton hallituksen puheenjohtaja, kansainvälisen politiikan ja kestävän kehityksen opiskelija Elo Vanhanen.

”Kauppojen hyllyt notkuvat lokakuun ajan oranssista muovikrääsästä. Kohta alkavat Black Friday -alennusmyynnit, jonka jälkeen vuosi huipentuu jouluun, kaikkein suurimpaan kulutusjuhlaan. Haluamme toimia vastavoimana ylikulutukselle. Ylikulutus on kriisi, joka uhkaa elämää maapallolla ja ihmisten hyvinvointia. Sillä mitä me teemme Suomessa, on väliä”.

“Kansalaisten tehtävänä on pohtia omaa elämäntyyliään ja vaatia muutosta, jonka lisäksi yritysten ja niitä ohjaavan politiikan on muututtava. Kestävästä elämäntavasta on tehtävä normi. Korjaamisesta, kierrättämisestä, jakamisesta ja vanhan hyödyntämisestä on tehtävä kannattavampaa ja helpompaa kuin uuden krääsän tuottamisen ja ostamisen”, Vanhanen sanoo.

Älä osta mitään -päivän tapahtumia ympäri Suomen

Älä osta mitään -päivään voi osallistua pohtimalla omaa kulutuskäyttäytymistään ja olemalla ostamatta mitään uutta marraskuun ajan. Ostamisen sijaan kampanja kannustaa koluamaan ensin kaapit ja sen jälkeen tuunaamaan, korjaamaan, lainaamaan ja ostamaan käytettyä tarpeeseen.

Kampanjan aikana voi osallistua erilaisiin tapahtumiin, joita Luontoliitto ja sen piirijärjestöt järjestävät ympäri Suomen.

Yli 10-vuotiaille suunnatussa vastamainoskisassa etsitään ajatuksia herättäviä vastamainoksia, joissa otetaan kantaa kulutuskulttuuriin. Parhaat vastamainokset palkitaan Älä osta mitään -päivänä 28.11.

Älä osta mitään -päätapahtuma Oodissa 28.11.


Älä osta mitään -kampanja huipentuu perjantaina 28.11., jolloin Luontoliitto järjestää Helsingin keskustakirjasto Oodissa Älä osta mitään -päivän päätapahtuman.

Ala-aulan pop-upista voi noutaa luontoaiheista luettavaa ja väritystehtäviä koko päivän ja osallistua lego-mielenosoituksen askarteluun, jonka lisäksi kouluryhmille järjestetään vastamainostyöpajoja.

Klo 17 alkaen kokoonnumme Maijansaliin kuulemaan puheenvuoroja kestävyysaiheista. Ohjelmassa on myös paneelikeskustelu aiheesta ”Lapset, nuoret ja ilmastonmuutos: miten lisäämme tietoa lisäämättä tuskaa”. Mukana keskustelemassa ovat mm. vaikuttaja Julia Thurén, YK:n lastenjärjestö UNICEFin ilmastoasiantuntija Minna Suihkonen ja kirjailija Piia Heikkinen, joka käsittelee lasten ympäristötunteita ja niistä puhumista kirjassaan Iik! Iso A tuli taloon.

Kampanjassa mukana mm. Julia Thurén, Kirppismummo ja Marttaliitto!

Vuoden 2025 kampanjassa on mukana joukko tuttuja vaikuttajia.

Kestävästä elämäntyylin puolestapuhuja, kuluttamisesta tietokirjan kirjoittanut toimittaja ja somevaikuttaja Julia Thuren on mukana sosiaalisessa mediassa ja kampanjan päätapahtumassa Oodissa. “Älä osta mitään turhaa paskaa, on ollut sanomani vuosia. Mutta kulutusralli sen kun vain kiihtyy – ja me tarvitsemme vastavoiman. Niinpä kokeilen tässä marraskuussa, etten osta yhtäkään uutta esinettä tai tavaraa”, Thuren kertoo.

Myös Roskapäivä-tapahtuman isä ja @roskapaiva-Instagram-tilin luonut vaikuttaja Eino Oinio on mukana kampanjassa. ”Kuluttaminen näkyy helposti myös luonnossa roskana. Älä Osta Mitään – kampanja muistuttaa siitä, että paras jäte on se, jota ei koskaan synny”, Oinio sanoo.

Mukana on myös kestävän muodin ja ajattoman tyylikkyyden lähettiläs, Kirppismummona somesuosioon noussut Ann-Britt Felin-Aalto.

Myös kestävän elämäntavan edelläkävijä, Marttaliitto, on mukana kampanjassa jakamassa vinkkejä. ”Marttaliitossa edistämme kestävämpää elämäntapaa konkreettisilla arjen valinnoilla. Älä osta mitään -päivä muistuttaa, että myös kuluttamatta jättäminen voi olla tietoinen ja vaikuttava teko. Kannustamme korjaamaan, lainaamaan ja jakamaan, ja samalla vahvistamaan yhteisöllisyyttä omassa arjessa”, sanoo Marttaliiton johtava asiantuntija Heidi Holmroos.

Luontoliitto vetoaa päättäjiin pikamuodin ympäristöhaittojen vähentämiseksi

Älä osta mitään -päivään liittyen Luontoliitto on myös julkaissut vetoomuksen, jossa vaaditaan Suomea ryhtymään toimiin pikamuodin ympäristövaikutusten vähentämiseksi.

Pikamuoti on monella tapaa ympäristölle: vaatteiden tekemiseen käytetään runsaasti vettä, puuvillaa ja energiaa, joten niitä ei pitäisi tuottaa ja ostaa enempää kuin on tarpeen. Joistakin ultrapikamuotia tuottavien yritysten tuotteista on myös löydetty ihmiselle haitallisia aineita. Lasten ja nuorten ympäristöjärjestönä Luontoliitto myös seuraa huolestuneena, kuinka pikamuoti luo nuorille paineita jatkuvaan kuluttamiseen.

Vetoomuksessa ehdotetaan muun muassa pikamuodin mainontakieltoa ja ympäristömaksuja sekä korjauspalvelujen arvonlisäverokannan alentamista. Lainsäädäntöä tarvitaan ohjaamaan kulutusta kestävämpään suuntaan, ja se hyödyttäisi niin ympäristöä kuin kotimaista, kestävää vaate- ja tekstiilituotantoakin.

Lisätietoja ja haastattelupyynnöt

Tuuli Hongisto
Viestintäpäällikkö
Luontoliitto ry
tuuli.hongisto@luontoliitto.fi
+358 (0)44 9020 855

Älä osta mitään -päivä sosiaalisessa mediassa:
https://www.facebook.com/alaosta/
https://www.facebook.com/luontoliitto
https://www.instagram.com/luontoliitto/

Linkkejä:

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Ympäristö- ja eläinjärjestöt luovuttivat joulutervehdyksen presidenttiparille

Ympäristö- ja eläinjärjestöt luovuttivat joulutervehdyksen presidenttiparille

Suomen Luonnonsuojeluliitto, Helsingin eläinsuojeluyhdistys, Greenpeace Suomi, Luontoliitto, SEY Suomen Eläinsuojelu, Animalia, Birdlife Suomi, Vegaaniliitto, Natur och Miljö ja WWF luovuttivat perjantaina 19.12. presidenttiparille perinteisen joulutervehdyksen. 

Tänä vuonna korin kokosi SEY ja siihen oli koottu kasvipohjaisia ja kotimaisia herkkuja. Korissa oli joulutervehdys myös Mäntyniemen kissoille ja pihapiirin linnuille.

Lue lisää

Luontoliiton lausunto maa- ja metsätalousministeriölle luonnoksesta asetukseksi alueellisen kiintiön nojalla salliittavasta suden metsästyksestä metsästysvuonna 2025-2026

Järjestöt toteavat tiedotteessaan, että suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on tehoton tapa ratkaista konflikteja ja se usein jopa pahentaa niitä. Kun suurpetojen sosiaalinen rakenne hajoitetaan se lisää konflikteja. Väitteelle, että sutta on metsästettävä, jotta niiden ihmisarkuus pysyisi yllä, ei ole tieteellistä näyttöä.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.