Juuri nyt: Luontoliiton politiikkaryhmä vaatii Stora Enson yhtiökokoukselta luonnonsuojelu- ja ihmisoikeusstandardien kunnioitusta 

Luontoliiton politiikkaryhmä Finlandia-talolla

Luontoliiton politiikkaryhmä on juuri nyt Finlandia-talolla Stora Enson yhtiökokouksen edessä. Ryhmä jakaa yhtiökokoukseen saapuville osakkeenomistajille lentolehtisiä, joissa on tietoa Stora Enson toimintaan liittyvistä ihmisoikeus- ja ympäristöepäkohdista.

“Olemme juuri nyt Finlandia-talon edessä lisäämässä tietoisuutta Stora Enson luonto- ja ihmisoikeusrikkomuksista”, kertoo ryhmän aktivisti Ida Korhonen.

“Sisällä Finlandia-talolla on käynnissä Stora Enson vuosittainen yhtiökokous ja osakkeenomistajien keskustelutilaisuus. Olemme paikan päällä jakamassa tietolehtisiä Stora Enson rikoksista. Vaadimme yhtiötä parantamaan toimintaansa, ja vetoamme Stora Enson osakkeenomistajiin: vaatikaa yhtiöltä vastuuta! Vain selkeä ja johdonmukainen painostus voi ohjata yhtiötä aidosti kestävälle tielle.”

Politiikkaryhmän mukaan Stora Ensin julkiset kestäviin toimintatapoihin liittyvät kannat ovat ristiriidassa yhtiön toiminnan kanssa.

“Stora Enso esittää julkisesti noudattavansa tiukkoja luonnonsuojelu- ja ihmisoikeusstandardeja. Toimintaa tarkasteltaessa kokonaiskuva on kuitenkin toinen: yhtiö on ollut osallisena useissa ympäristöön, paikallisyhteisöihin ja työntekijöiden oikeuksiin liittyvissä kiistoissa niin Pohjoismaissa kuin Etelä-Amerikassa.”

Politiikkaryhmä vaatii, että Stora Enso:

  1. Lopettaa luonnonmetsistä peräisin olevan puun ostamisen ja sitoutuu suojelemaan arvokkaat metsäalueet.
  2. Keskeyttää plantaasien laajentamisen Uruguayssa, kuten 95 paikallista järjestöä vaatii.
  3. Korjaa dokumentoidut ihmisoikeus- ja ympäristöepäkohdat Brasiliassa, mukaan lukien maakaappaukset ja yhteisöjen häätöihin liittyvät käytännöt.
  4. Lopettaa viherpesun ja raportoi toiminnastaan läpinäkyvästi sekä riippumattomasti varmennettuna.    

Mikä Politiikkaryhmä?

Luontoliiton politiikkaryhmä (policy group) on noin 18–28-vuotiaille, ympäristöpoliittisesta vaikuttamisesta kiinnostuneille suunnattu toimintaryhmä, joka keskittyy sekä kansallisiin että EU-tason ajankohtaisiin kysymyksiin ja toimii kestävämmän päätöksenteon edistämiseksi.

Politiikkaryhmä tekee monipuolista ympäristöpoliittista vaikuttamista ja seuraa ympäristöpolitiikkaa niin kansainvälisellä kuin kotimaisella tasolla. Ryhmä järjestää myös suosittuja retkiä ja leirejä.

Tahdomme tuoda nuorten äänen ympäristöpoliittiseen päätöksentekoon ja madaltaa kynnystä osallistua ja vaikuttaa.

Ryhmä on kaksikielinen – pääasiallinen toimintakieli on englanti, mutta myös suomeksi voi osallistua.

Luontoliitto on Suomen Luonnonsuojeluliiton nuorisojärjestö.  

Lue lisää ja tule mukaan:

Lue lisää ja tule mukaan: 

Politiikkaryhmän verkkosivut: https://luontoliitto.fi/toimintaryhma/politiikkaryhma/

Politiikkaryhmän Instagram: https://www.instagram.com/politiikkaryhma/

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen korjaa itse vaatteitaan

Puheenjohtajan blogi: Ylikulutus on suomalainen kulttuuri, tapa ja identiteetti

Nyt se tuli taas – ylikulutuspäivä – ja taas aiemmin kuin viime vuonna. Suomi on eurooppalaisella tasolla kärjessä neljäntenä. Jos kaikki maailmassa kuluttaisivat kuten suomalaiset, tarvittaisiin 4,1 maapalloa kattamaan kaikki käyttämämme luonnonvarat. Tämän päivän jälkeen elämme siis velaksi luonnonvarojen näkökulmasta eikä tämä valitettavasti ole aprillipila, kirjoittaa Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen.  

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.