Luonto yhdistää, luo turvallisuuden tunnetta ja rauhoittaa arkielämästä

Minulle luonto merkitsee mukavaa ympäristöä, jossa voi liikkua tai muuten vaan nauttia olemisesta. Luonto on kuitenkin myös itsessään tärkeä ja sitä pitää kunnioittaa ja pitää huolta siitä.  

Luonto voi tuoda iloa monin tavoin, kuten kauniilla maisemilla, raikkaalla ilmalla tai rauhallisuudella. Luonnosta voi saada energiaa. Se kuhisee elämää. Monesti on mukava bongata eläimiä tai kuunnella linnunlaulua. 

Raikkaassa ja rauhallisessa ympäristössä on myös mukava liikkua. Kaikille löytyy luonnosta jotain tekemistä. Vaikka ei pitäisikään ötököistä metsässä, on erilaisia ympäristöjä ja pitää vaan löytää itselleen mieluisin. Luonto yhdistää ihmisiä. Se luo monelle turvallisuuden tunnetta ja rauhoittaa arkielämästä. Sen takia luonto onkin niin merkittävä pelkästään jo ihmisten psyykkisen hyvinvoinnin kannalta. 

Tietysti luonto on myös tärkeä siellä asuville eläimille ja muille eliöille. Se on heidän koti. On tärkeää suojella luontoa, jotta eläimet, tulevat sukupolvet ja me itse voisimme nauttia sen tarjoamista hyödyistä.  

On huolestuttavaa kuitenkin, että monet ihmiset eivät tee mitään luonnon hyvinvoinnin eteen. Se on kuitenkin meidän kaikkien asia pitää luonto puhtaana ja turvallisena ympäristönä. Vaikka ei asuisikaan luonnon lähellä se vaikuttaa sinuun ja sinä vaikutat siihen. 

5 asiaa, jota jokainen voisi tehdä luonnon hyväksi 

  1. Roskat roskiin! Älä jätä roskakorin päälle ja jos roskakori on täynnä etsi seuraava. Jos roska ei ole laitettu kunnolla roskiin, linnut saattavat levitellä roskia. 
  2. Vähennä kertakäyttöisten tavaroiden käyttöä. Kestäviä tuotteita on usein myös mukavampi käyttää, kun ei aina tarvitse uutta. 
  3. Käytä kertakäyttöiset pussit, kuten hedelmä- ja paistospistepussit roskapusseina. 
  4. Suosi tuotteita, joissa on ympäristömerkki. 
  5. Rohkaise muita toimimaan luonnon puolesta! 

Tänään 5.6. vietetään maailman ympäristöpäivää. Sen kunniaksi Luontoliitossa harjoittelussa ollut 14-vuotias Olivia kirjoitti ajatuksiaan luonnosta ja sen suojelun tärkeydestä.

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Luontoliitto vetoaa nuoren aktivistin puolesta: palautuksen toimeenpano keskeytettävä

Maahanmuutovirasto on antanut kielteisen päätöksen Luontoliiton toimintaryhmissä toimineen nuoren aktivistin turvapaikkahakemukseen. Häntä uhkaa nyt palautus Venäjälle, jossa aktivisteja koskeva vaino on kiristynyt viime vuosina merkittävästi. Suomea sitovat kansainväliset ihmisoikeusvelvoitteet edellyttävät, ettei ketään palauteta maahan, jossa häntä uhkaa vaino tai muu epäinhillinen kohtelu. Pyydämme Maahanmuuttovirastoa keskeyttämään karkotuksen täytäntöönpanon ja arvioimaan asian uudelleen kokonaisuutena. Pyydämme sisäministeriötä varmistamaan, että asia käsitellään kiireellisesti.

Lue lisää

Metsäterveyslaskuri julkistetaan pian. Tule kuulemaan lisää metsien terveysvaikutuksista syksyn webinaarisarjassa  

Koneen säätiön rahoittamassa Metsästä buustia hyvinvointiin ja terveyteen -hankkeessa kehitetään parhaillaan Metsäterveyslaskuria, joka arvioi metsien terveys- ja hyvinvointivaikutusten taloudellista merkitystä yhteiskunnalle.  

Kaikille avoin laskuri julkaistaan marraskuussa 2026.  

Tervetuloa kuulemaan aiheesta lisää syksyn kolmiosaisen webinaarisarjaan, joka alkaa 8.10.2026 klo 16.

Lue lisää

Syntymäpäiväkeräys – Lahjoita Hämeen piirille

50-vuotta paikallista ympäristökasvatus- ja luonnonsuojelutyötä 🎂

LAHJOITTAMALLA syntymäpäiväkeräykseen olet mahdollistamassa, Luontoliiton Hämeen piirin, lasten ja nuorten luonto- ja ympäristötoimintaa Pirkanmaalla ja Etelä-Hämeessä myös tulevaisuudessa.

Lue lisää
Vuoden 2024 Luontokuvakisan voittaja Aino Naunin, 17v

Alle 18-vuotiaiden valokuvakilpailu on auki 30.9. asti!

Luontoliitto ja Suomen Luonnonvalokuvaajat SLV ry järjestävät alle 18-vuotiaille lapsille ja nuorille oman luontokuvakilpailun. Kilpailu alkaa 25.5. ja loppuu 30.9. Mukaan toivotaan kuvia kaikilta vuodenajoilta sekä eri-ikäisiltä lapsilta ja nuorilta. Alle 12-vuotiaille on oma sarja.

Lue lisää
Itämeri-karnevaalikulkueeseen osallistuvia riemuitsevia lapsia, käsissään mielenosoituskylttejä, joissa esimerkiksi tekstejä “Suojellaan Itämerta”, “Pelastakaa sigma Itämeri”, “Pelastakaa vauvameduusat” sekä “Sigma ricel särjet tarvits apuu”. Aurinko paistaa kohti kameraa kirkkaalta taivaalta.

Yli 900 lasta ja nuorta marssi Helsingissä puhtaamman Itämeren puolesta 

Lasten ja nuorten ympäristöjärjestö Luontoliiton järjestämä Itämeri-päivän karnevaalikulkue houkutteli paikalle iloisen joukon lapsia ja nuoria värikkäine kyltteineen. Kylteissä otettiin kantaa eri tavoin, muun muassa, että ”Pelastetaan sigma Itämeri” ja ”Itämeri ei ole roskis”.  

Itämeripäivänä 27.8. järjestetty kulkue oli osa John Nurmisen säätiön järjestämää tapahtumaa Helsingin Kansalaistorilla.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.