Noin 1 500 ihmistä marssi Helsingissä datakeskuksia vastaan 

Mielenosoitus datakeskuksia vastaan Helsingissä 7.11. 2026

Luontoliitto järjesti lauantaina 7.11. yhdessä muiden järjestöjen ja ryhmien kanssa mielenosoituksen datakeskuksia vastaan. Helsingin kulkueessa oli järjestäjien arvion mukaan noin 1 500 ihmistä.

Kulkue lähti Rautatientorilta kello 13. Se kulki Arkadiankadulla olevan Googlen toimiston ohi ja päättyi Eduskuntatalolle. Tapahtuma sujui rauhallisesti. 

Mielenosoittajat vaativat, että datakeskushankkeet jäädytetään, kunnes alan sääntely saadaan kuntoon. Uusia hankkeita julkistetaan Suomeen kiihtyvää tahtia, mutta sääntely ei ole pysynyt perässä. 

”Datakeskuksia on säädeltävä paremmin. Meiltä ei ole kysytty mitään”, Luontoliiton nuorten politiikkaryhmän koordinaattori Sommer Ackerman kertoi STT:lle. 

“Olen huolissani ja vihainen siitä, mihin tulevaisuus on menossa. On todella huolestuttavaa, miten nopeasti datakeskuksia suunnitellaan ja rakennetaan, vaikka niille ei ole kunnollista sääntelyä. Me tavalliset ihmiset maksamme niiden kustannukset, joten meidän pitäisi saada enemmän sananvaltaa siihen, haluammeko niitä lähellemme”, sanoi mielenosoituksessa puhunut Luontoliiton nuorten politiikkaryhmän aktiivi Ellamaria Espinoza puheessaan. 

Espinozan mukaan datakeskukset kiihdyttävät luontokatoa, joka on jo käynnissä kaikkialla ympärillämme. 

”Hyvinvointimme riippuu muusta luonnosta, ja nyt luonto on riippuvainen siitä, että me pysäytämme sen tuhoamisen.”  

Luontoliiton kanssa Helsingin mielenosoitusta olivat järjestämässä Datakeskukset kuriin -kansalaisaloite, Metsäliike, Elokapina, Aseistakieltäytyjäliitto, vasemmistoryhmä Emilia ja Maan ystävät. 

Mieltä osoitettiin samana päivänä myös ainakin Tampereella, Turussa, Oulussa, Jyväskylässä ja Lahdessa. Tampereella paikalla oli järjestäjien mukaan noin 500 ja Oulussa noin 150 ihmistä. 

Mielenosoitukset olivat osa eurooppalaista Stop Dirty Data Centres -kampanjaa. Lauantaina mieltä osoitettiin myös muun muassa Britanniassa, Puolassa ja Saksassa. 

Kiitos kaikille, jotka tulivat mukaan! 

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.