Älä osta mitään -päivä kannustaa kulutuskriittisyyteen

AOM-kuvitus-Aika

Elämme keskellä ilmastokriisiä ja luontokatoa. Luonto-Liiton kampanja haluaa muistuttaa vastuullisesta kuluttamisesta ja herätellä pohtimaan, mitä me todella tarvitsemme.

Älä osta mitään -päivää vietetään perjantaina 25.11.2022.

”Kulutustottumusten muuttaminen on ratkaisevassa roolissa ilmastonmuutoksen hillinnässä ja luonnon monimuotoisuuden säilyttämisessä. Jokaisella kulutusvalinnalla on merkitystä”, sanoo Luonto-Liiton viestintäpäällikkö Merja Forsman.

Tavarapaljous ahdistaa

Kaupallisissa mainoksissa esitellään usein, kuinka tavarat ja hyödykkeet lisäävät onnellisuutta.

Tutkimusten mukaan uuden esineen tuoma onnellisuus on kuitenkin lyhytaikainen, ja turha tavara alkaa nopeasti aiheuttaa ahdistusta. Todellinen onnellisuus syntyy jostain aivan muusta kuin materiasta.

Älä osta mitään -kampanjalla halutaan muistuttaa kulutuskriittisyydestä ympäri vuoden, ei vain yhtenä päivänä ennen joulun ostohysteriaa.

”Älä osta mitään -päivä on samana päivänä kuin Black Friday. Houkuttelevien alennusten keskellä on hyvä miettiä, ovatko alennukset todellisia ja kannattaako niiden perässä juosta. Lopulta Black Friday on tehty tuomaan kaupoille tuottoja, ei säästämään kuluttajien kukkaroa tai luontoa”, Forsman muistuttaa.

Älä osta mitään, mitä et tarvitse. Älä osta mitään sellaista, mitä voi korjata. Älä osta mitään vain siksi, että mainoksessa sanotaan tuotteen olevan nyt halpa. Älä osta mitään vain ostamisen vuoksi.

Luonto-Liiton järjestämää Älä osta mitään -päivää on vietetty Suomessa vuodesta 1993 lähtien.

Verkossa: www.alaosta.fi Somessa: Facebook-sivu, facebook.com/alaosta Instagram: instagram.com/alaostamitaanpaiva

Vuoden 2022 Älä osta mitään -päivän visuaalinen ilme: Siiri Heikkilä

Lisätiedot:

Merja Forsman, Luonto-Liiton viestintäpäällikkö, Puh. 040 861891, merja.forsman@luontoliitto.fi

Milla Aalto, Luonto-Liiton Varsinais-Suomen piirin puheenjohtaja, milla.aalto@luontoliitto.fi

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Sakan syksyn 2026 tapahtumat Joensuussa

Tervetuloa osallistumaan Savo-Karjalan syksyn tapahtumiin Joensuussa! 🗓🍂 Tapahtumat ovat ilmaisia. * * Ruskaretki Noljakassa / Autumn hike in NoljakkaSunnuntai 11.10. klo 12:30-15:30 Lähtö Noljakankaaren päästä,

Lue lisää

Luontoliitto vetoaa nuoren aktivistin puolesta: palautuksen toimeenpano keskeytettävä

Maahanmuutovirasto on antanut kielteisen päätöksen Luontoliiton toimintaryhmissä toimineen nuoren aktivistin turvapaikkahakemukseen. Häntä uhkaa nyt palautus Venäjälle, jossa aktivisteja koskeva vaino on kiristynyt viime vuosina merkittävästi. Suomea sitovat kansainväliset ihmisoikeusvelvoitteet edellyttävät, ettei ketään palauteta maahan, jossa häntä uhkaa vaino tai muu epäinhillinen kohtelu. Pyydämme Maahanmuuttovirastoa keskeyttämään karkotuksen täytäntöönpanon ja arvioimaan asian uudelleen kokonaisuutena. Pyydämme sisäministeriötä varmistamaan, että asia käsitellään kiireellisesti.

Lue lisää

Metsäterveyslaskuri julkistetaan pian. Tule kuulemaan lisää metsien terveysvaikutuksista syksyn webinaarisarjassa  

Koneen säätiön rahoittamassa Metsästä buustia hyvinvointiin ja terveyteen -hankkeessa kehitetään parhaillaan Metsäterveyslaskuria, joka arvioi metsien terveys- ja hyvinvointivaikutusten taloudellista merkitystä yhteiskunnalle.  

Kaikille avoin laskuri julkaistaan marraskuussa 2026.  

Tervetuloa kuulemaan aiheesta lisää syksyn kolmiosaisen webinaarisarjaan, joka alkaa 8.10.2026 klo 16.

Lue lisää

Syntymäpäiväkeräys – Lahjoita Hämeen piirille

50-vuotta paikallista ympäristökasvatus- ja luonnonsuojelutyötä 🎂

LAHJOITTAMALLA syntymäpäiväkeräykseen olet mahdollistamassa, Luontoliiton Hämeen piirin, lasten ja nuorten luonto- ja ympäristötoimintaa Pirkanmaalla ja Etelä-Hämeessä myös tulevaisuudessa.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.