Luontoliiton politiikkaryhmä kutsuu marssimaan datakeskuksia vastaan 7.11.2026

Marraskuun 7. päivänä ympäri Suomen marssitaan datakeskuksia vastaan. Mielenosoitukset vaativat rakennusprojektien jäädyttämistä, kunnes säätelyä saadaan kehitettyä demokraattisesti.

Mielenosoituksia järjestävä koalitio on huolissaan siitä, että uusia datakeskushankkeita julkistetaan Suomeen nopeammin kuin yksi viikossa, mutta valtiovalta tai kunnat eivät ole pystyneet kehittämään alan säätelyä datakeskusbuumin tahdissa.

Kokonaisuus ja sen vaikutusten arviointi ei ole kenenkään käsissä. Tästä on tuoreimpana osoituksena Googlen laittomat hakkuut sekä kasvava huoli sähkön riittävyydestä, keskusten meluhaitasta sekä työmaiden välillisistä ympäristövaikutuksista.

Maailmalta löytyy jo lukuisia esimerkkejä siitä, mitä voi pahimmillaan tapahtua ilman kunnollista valvontaa. Myrkyllisiä jätevesiä Yhdysvalloissa, sähköverkon ylikuormittuminen ja sähkönhinnan nousu Irlannissa ja paikallisyhteisöjen viljelymaan ja veden menetykset Länsi-Afrikassa tuoreina esimerkkeinä.

Datakeskuksissa pyöritetään tekoälyä, jonka tuottama disinformaatio heikentää demokratiaa ja yhteiskunnallista luottamusta. Suuret teknojätit haalivat valtaa, teknologia mahdollistaa valvontakoneistojen vahvistamisen ja robottiaseet tappavat tekoälyohjatusti.

Tarvitsemme aikalisän. Me haluamme ottaa ohjat omiin käsiimme.

Vaadimme moratoriota datakeskuksille: projektit on laitettava jäihin, kunnes säännöt ovat selvät.

“Teknologiajättien ajama datakeskusbuumi on rantautunut täysi vaihde päällä maailmalle ja nyt myös Suomeen. Vauhti kiihtyy, mutta säännöt puuttuvat. Teknojätit toivotetaan avosylin tervetulleiksi, ja kiitoksena metsämme hakataan laittomasti. Lasku jää meidän maksettavaksi kasvavien sähkölaskujen ja luonnon tärveltymisen kautta.”, sanoo elokapinan aktivisti Saaga Veikkolainen.

Mielenosoituksilla vaaditaan datakeskushankkeiden laittamista tauolle kunnes yhteiset säännöt on luotu, ympäristölainsäädännön tiukentamista, luonnon suojelemista datakeskusrakentamiselta, sekä sähkön riittävyyden turvaamista ja sähkön hinnan nousun estämistä. Datakeskukset eivät saa lisätä fossiilisen energian käyttöä eivätkä uhata demokratiaa Suomessa eikä ulkomailla. Lisäksi mielenosoituksilla vaaditaan, että datakeskusten luvitusta koordinoidaan jatkossa kansallisella tasolla ja niiden kokonaismäärää rajoitetaan.

“Tekoäly ja datakeskukset eivät ole vääjäämättömiä ilmiöitä. Meiltä ei kysytty, haluammeko Suomesta alusmaan datakeskuksille tai olemmeko valmiita maksamaan ikuisesti korkeampaa sähkölaskua. Nyt on korkea aika laittaa valot päälle, ottaa järki käteen ja puhaltaa pilliin: Stop datakeskuksille”, jyrähtää Luontoliiton nuorten politiikkaryhmän koordinaattori Sommer Ackerman.

Helsingissä mielenosoituskulkue kokontuu Rautatientorilla kello 13 ja kulkee Arkadiankadulla sijaitsevan Googlen toimiston kautta eduskuntatalolle. Lisäksi mielenosoituksia järjestetään Tampereella, Oulussa, Jyväskylässä, Turussa ja mahdollisesti muissakin kaupungeissa.

Helsingin mielenosoitusta on järjestämässä laaja joukko järjestöjä ja ryhmiä: Luontoliiton nuorten politiikkaryhmä, Datakeskukset kuriin -kansalaisaloite, Metsäliike, Elokapina, Aseistakieltäytyjäliitto, Emilia ja Maan ystävät.

Lisätietoja ja haastattelut:

Sommer Ackerman (englanninkielinen)
Luontoliiton nuorten politiikkaryhmän koordinaattori
+358452532002
sommer.ackerman@luontoliitto.fi

Stop Dirty Datacenters -kampanja: https://stopdirtydatacentres.eu/

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.