Ennallistamisleirien ohjaajakurssi Getskärin saarella

Leirimuotoinen kurssi 9.–13.6.2025 keskellä Tammisaaren saariston perinnemaisemaa.

Haluatko jättää kädenjälkesi maailmaan innostamalla uusia tekijöitä perinnebiotooppien luonnonhoitoon? Onko sinulla leirinohjaustaitoja tai -innokkuutta, mutta ennallistaminen on vielä uutta?

Tule mukaan, ohjaajakurssilta kaikki alkaa!

Ennallistamisleirien ohjaajakurssilla opitaan perinnebiotooppien ennallistamistalkoiden ja -leirien ohjaamiseen tarvittavia taitoja. Kurssi on räätälöity Getskärin käytännön olosuhteisiin, mutta opit perinnebiotooppien ennallistamisen/luonnonhoidon ohjaamisesta soveltuvat hyvin myös leirien ohjaamiseen muualla.

Leirimuotoisella kurssilla tehdään Getskäristä tuttuja ennallistamistöitä (niittäminen, niittojätteen poisto, taimien poisto jne.), syvennetään tietoja perinnebiotooppien ekologiasta ja hoidosta, pohditaan talkoiden ohjaamista pedagogisesta näkökulmasta, sekä opitaan Getskärillä ohjaajan tarvitsemat käytännön tiedot ja taidot. Leirin lisäksi kurssiin saattaa sisältyä ennakkotapaaminen etänä.

Kurssi on tarkoitettu niille, jotka haluavat tulevaisuudessa ohjata ennallistamisleirejä Getskärissä, ja mahdollisesti myös muualla. Vuodesta 2026 eteenpäin Getskärissä pyritään järjestämään vuosittain neljä talkooleiriä, joista kaksi olisi vapaaehtoisten ohjaamia. Ohjaajille pyritään maksamaan työstään palkkio, mikäli toiminnan rahoitus sen vain sallii.

Kurssi on suunnattu etupäässä 16-28-vuotiaille nuorille. (Ensimmäiset vapaaehtoisten yksin ohjaamat leirit ovat kesällä 2026, joilla pääohjaajan täytyy olla silloin 18 vuotta täyttänyt.)

Kurssille mahtuu mukaan noin 9 osallistujaa. Mukaan valitaan ensisijaisesti ne, jotka ovat (1) käyneet Getskärin leireillä osallistujana, tai joilla on (2) muuta kokemusta leirin ohjaamisesta/apuohjaamisesta Luontoliitossa, tai on käynyt Luontoliiton leirinohjaajakurssin. Mikäli tilaa on, leiri täytetään muista leiristä kiinnostuneista, eli hae mukaan joka tapauksessa!

Otamme mielellämme leirille myös sellaisia, jotka ovat kiinnostuneita viemään kurssilla opittua jonkun Luontoliiton piirin leiritoimintaan.

HAKUAIKAA JATKETTU TI 20.5. ASTI, mutta kurssi voi täyttyä jo aiemmin!

Leirillä noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita. Ilmoittautumalla leirille sitoudut noudattamaan niitä. Lue lisää turvallisemman tilan periaatteista täältä: luontoliitto.fi/turvallisemman-tilan-periaatteet


AIKA: 9.–13.6.2025 (ma–pe), ks. tarkemmat ajat ohjelmasta alta.
PAIKKA: Getskär, Tammisaaren saaristo.
MAJOITUS: Omassa teltassa tai riippumatossa. (Telttoja lainataan tarvitseville. Myös makuualustoja ja makuupusseja voidaan lainata, kun kerrot tarpeesta etukäteen!)
RUOKAILU: Luontoliitto järjestää muuten, mutta iltapalat jokaisen omalla vastuulla. Leirikokki tekee aamupalan, lounaan, päiväkahvit ja päivällisen.

MENO & TULO: Tapaamme Tammisaaren juna-asemalla ma klo 13, josta yhteiskyyti Getskäriin. Perjantaina paluu samaan paikkaan viimeistään klo 16.00, jolloin ehdit 16.07 junaan Karjaalle, josta vaihdot Helsingin ja Turun suuntiin.

VÄLINEET: Oma/lainateltta, muut yöpymisvarusteet, olosuhteisiin sopivat retkeilyvaatteet, kerrastot, kunnolliset kengät, varakengät/saappaat, uikkarit, pyyhe, hygieniavarusteet, otsalamppu, omat väli- ja iltapalat, juomapullo. Getskärillä on työvaatteita. Tarkempi lista osallistujille leirikirjeessä.

MAKSUT: Leirimaksu on 25  € (jäsen) / 50 € (ei-jäsen). Jäsenille korvataan matkakulut.

JÄSENYYS: Ennen kuin ilmoittaudut, voit liittyä Luontoliiton jäseneksi (29 €/vuosi): www.luontoliitto.fi/liity. Säästät saman tien matkakuluissa ja osallistumismaksussa ja saat Luontoliiton jäsenedut!

TAUSTA: Getskär on Skärgårdsmiljöstiftelsen (SMS) omistama suojeltu upea luontoparatiisi. Luontoliitto on saanut SMS:ltä tärkeän tehtävän suojella saaren arvokkaita ja harvinaisia elinympäristöjä sekä niiden lajeja ainakin seuraavan kymmenen vuoden ajan. Suojelua tehdään ylläpitämällä sekä ennallistamalla kauniita ja hyvin monimuotoisia perinnemaisemia Getskärillä ja tulevaisuudessa mahdollisesti muillakin saarilla. Avoimet perinnemaisemat ovat yksi koko Suomen uhanalaisimmista elinympäristöistä ja niiden pinta-alat ovat todella pieniä.


OHJELMA

Leirin ohjelma.

Lisätietoja ja kurssin vetäjiltä:

Hanna Pöllänen (Itämeri- ja ilmastoryhmän hankekoordinaattori)
hanna.pollanen@luontoliitto.fi
+358 44 7572 903

Ville Laitinen (Ilmasto- ja Itämeri-ryhmävastaava)
ville.laitinen@luontoliitto.fi
+358 44 700 6113

Paikka:
Getskärin saari, Tammisaari
Alkaa:
9.6.2025
Päättyy:
13.6.2025
Jaa tapahtuma:

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.