Tule mukaan torjumaan luontokatoa Luontoliiton ilmastoryhmän ja Skutsi osuuskunnan yhteiselle ennallistamisleirille 10.-14.7.2025!
⏳ AIKA: 10.-14.7.2025
📌 PAIKKA: Fårö, Parainen, Saaristomeren kansallispuisto
⛺️ MAJOITUS: Majoitus omassa teltassa
Luontoliiton Itämeri-ryhmä järjestää yhdessä Metsähallituksen luontopalveluiden kanssa kesäisen ennallistamisleirin Fårön saarella Saaristomeren kansallispuiston uloimmassa eteläisessä osassa 10.-14.7.2025.
Tällaisille etäisille kohteille tarvitaan ennallistajia, jotka eivät kaihda karujakin olosuhteita. Nuoret ovat erinomainen kohderyhmä tällaisiin kohteisiin, joihin ei juuri muut viitsi lähteä. Kutsumme näitä ns. ennallistamisen sissileireiksi.
Lähde siis mukaan ikimuistoiselle keskikesän leirille saaristoon ja tule osaksi Luontoliiton luonnon ennallistamisjoukkoja!
Kohde ja ennallistamistyö
Fårö on kansallispuiston suurimpia harjusaaria (n. 173 ha), jonka sisäosia vallitsevat laajat tasaiset harjumetsät ja rantoja erilaiset paahdeympäristöt, kuten hiekkaiset erilaiset dyynit, hiekkarannat sekä kedot. Fårö sijaitsee Nötön eteläpuolella ja on lähes autiosaari muutamia lounaisosan kesämökkejä lukuunottamatta. Saari kuuluu kuitenkin lähes kokonaan kansallispuistoon.
Fåröllä on tehty Metsähallituksen luontopalveluiden johdolla ennallistamistöitä paahdeympäristöjen lisäämiseksi. Fårö onkin tärkeä osa Saaristomeren harjusaarten verkostoa ja siellä on ennallistettu avoimia ja puoliavoimia paahdeympäristöjä avaamalla umpeenkasvaneita alueita ja paljastamalla hiekkamaata. Lisäksi hiekkarannoilta on niitetty järviruoko ja ruokohelpeä ja metsiin on lisätty lahopuuta.
Paahdeympäristöt ovat osa avoimien ja puoliavoimien elinympäristöjen joukkoa, jotka ovat erittäin uhanalaisia ja niistä ovat riippuvaisia peräti 25 % Suomen uhanalaisista lajeista.
Luontoliiton tehtävänä on erityisesti poistaa kaunista, mutta haitallista uustulokasta kansallispuiston hiekkarannoilta. Tämä kaunispaholainen on nimeltään tataarisinivalvatti (Lactuca tatarica), jota ei ainakaan vielä ole luokiteltu Suomessa vieraslajiksi. Uustulokas leviää kuitenkin nopeasti ja valtaa elinpinta-alaa uhanalaisilta lajeilta ja siksi sitä on syytä poistaa ennaltaehkäisevästi monimuotoisuudelle arvokkailta kohteilta.
Lisäksi leirillä niitettäneen rannoilta Itämeren rehevöitymisestä hyötyviä kasveja, kuten järviruokoa ja ruokohelpeä.
Ennallistamistyö on sellaista, että kaikenkuntoiset voivat tehdä sitä.
Leirillä on mukana Metsähallituksen luontopalveluiden luonnonsuojeluasiantuntija ohjeistamassa työtä.
Karttalinkki ennallistamiskohteelle

Aikataulu & alustava ohjelma
Leiri järjestetään 10.-14.7.2025
Torstaina 10.7.
Venekyyti Fårölle lähtee Paraisten Pärnäsin lauttarannasta torstaina 10.7. aamupäivällä julkisen liikenteen bussivuoron saavuttua. Tarkemmat aikataulut päivitetään ilmoittautuneille, ja tälle sivulle heti, kun ne julkaistaan liikennöitsijän toimesta Matkahuollon sivuille.
Venematka kestää noin 1,5h Fårölle. Perillä pystytetään teltat ja syödään lounas ennen talkoilua. Ensimmäisenä päivänä perehdytään talkookohteisiin ja tutustutaan välineisiin ja tehtäviin. Mahdollisesti ehditään talkoilla jonkin aikaa.
Perjantai 11.7 – sunnuntai 13.7.
Toisena, kolmantena ja neljäntenä päivänä talkoillaan noin 8 tuntia päivässä ja pidetään lounas- ja kahvitaukoja välissä. Työaika ja tarkemmat aikataulutukset ilmoitetaan osallistujille lähetettävässä infokirjeessä.
Maanantai 14.7.
Maanantaina palataan venekyydillä Pärnäisten lauttarantaan. Paluu aikataulutetaan Turkuu lähtevän linja-auto mukaan ja tarkempi aikataulu ilmoitetaan heti, kun ne julkaistaan liikennöitsijän toimesta Matkahuollon sivuille.
Kohderyhmä
Leiri on suunnattu Luontoliiton osalta etupäässä nuorille 16-28-vuotiaille, mutta kiinnostus ennallistamistoimintaan on tärkeämpään kuin ikä. Voit siis hakea mukaan, vaikka olisit 29v tai yli, mutta huomioithan, että suurin osa osallistujista on nuoria.
Majoitus, ruokailu ja muut fasiliteetit
⛺️ MAJOITUS: Leirillä yövytään telttaillen Fåröllä. Oma teltta tai kysy telttaa lainalle Luontoliitolta.
🍴 RUOKAILU: Selvitämme vielä mahdollisuutta tarjota lounaan leirillä, ilmoitamme tästä myöhemmin. Ainakin omat välipalat sekä aamu- ja iltapalat mukaan.
💦 PESEYTYMINEN: Fårö on osa Saaristomeren kansallispuistoa, eikä siellä ole fasiliteetteja peseytymiseen, eli peseytyminen tapahtuu meressä.
🧻 KÄYMÄLÄ: Metsähallitus tuo paikalle siirrettävän leirikäymälän. Riukua ei siis tarvitse viritellä.
🚰 JUOMAVESI: Jokainen tuo tullessaan niin paljon vettä kuin helposti saa mukaansa. Luontoliitto ja Metsähallitus tuovat lisäksi riittävästi juomavesikanistereita.
Tarvittavat välineet
Metsähallitus ja Luontoliitto tuovat työskentelyvälineet, mutta omat työhanskat voi ottaa mukaan. Majoittumiseen ja ruokailuun omat välineet. Patjamajoituksessa on patjat. Ota oma makuupussi ja muut tarvittavat välineet.
Tarkempi tarvikelista lähetetään leirikirjeen yhteydessä.
Ilmoittautuminen
🖊 Sitovat ilmoittautumiset 15.6. mennessä tällä lomakkeella: https://forms.office.com/e/kThAW5ZSps
Maksut
Luontoliiton jäsenille
Luontoliiton jäsenille leiri maksaa 40 €.
Ei-jäsenille
Ei-jäsenet maksavat leiristä Luontoliitolle yht. 70 €. Lisäksi ei-jäsen maksaa omat matkat Pärnäsiin ja takaisin. Maksutiedot ilmoitetaan myöhemmin.
Voit liittyä Luontoliiton jäseneksi ennen leiriä: www.luontoliitto.fi/liity-jaseneksi (29 €/vuosi)
HUOM! Luontoliiton jäsenten matkat maksetaan Pärnäsiin ja takaisin kotiin.
Vakuutukset & punkit
💉 HUOM! Saaristossa, kuten muuallakin on punkkeja. Puutiaisaivokuume (TBE) -rokotus on suositeltavaa olla voimassa kaikilla osallistujilla!
🏥 Kaikki leiriläiset ovat vakuutettuja Luontoliiton toimesta.
Tervetuloa mukaan!
Leirillä noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita. Ilmoittautumalla leirille sitoudut noudattamaan niitä. Lue lisää turvallisemman tilan periaatteista: luontoliitto.fi/turvallisemman-tilan-periaatteet
❗️ TULE MUKAAN Luontoliiton luonnonpelastusjoukkoihin!
💚 JÄSENEKSI Luontoliittoon voit liittyä osoitteessa www.luontoliitto.fi/liity
Lisätietoja:
Ville Laitinen, Luontoliiton Itämeri- ja ilmastovastaava
ville.laitinen@luontoliitto.fi
044 700 6113