Lähetä sähköinen joulukortti – tue toimintaamme

Tee hyvää ja levitä joulumieltä upeilla Luontoliiton sähköisillä korteilla. Valitsemalla eläinaiheiset joulukorttimme tuet lasten ja nuorten luontoharrastuksia sekä tärkeää työtämme luonnon puolesta. 

Tänä vuonna teetimme joulukorttimme kahden nuoren luontokuvaajan talvisista luontokuvista. Jouko Viinanen ja Veeti Sarajärvi voittivat yhdessä Suomen Luonnonvalokuvaajat SLV ry:n kanssa järjestämämme alle 18-vuotiaille lapsille ja nuorille suunnatun valokuvakilpailun.  

Sähköisten korttien orava- ja metsäkauriskuvat ottaneen 14-vuotiaan Joukon mielestä parasta luontokuvaamisessa on onnistumisen tunne ja luonnossa oleskelu. Lue Joukon koko haastattelu täältä.  

Suloisten tiaiskuvien takaa löytyy 17-vuotias Veeti, joka lataa akkujaan luonnossa retkeillen, kalastaen ja metsän eläimiä kuvaten. Veetin koko haastattelun löydät täältä

Lahjoita luontosuhde ja parempi huominen 

Tutustu sähköisiin joulukortteihimme ja valitse mieleisesi osoitteessa luontoliitto.fi/tuote/luontoliiton-talvikortit/  Tee vähintään 10 euron lahjoitus, ja lähetämme sinulle linkin, jonka kautta voit ladata kortin omalle laitteellesi.    

Sähköisten korttien lisäksi teetämme kaksi kertaa vuodessa painettuja joulu- ja kevätkortteja. Jos haluat ensi kevään postikorttilistalle, lähetä nimesi ja postiosoitteesi meille: toimisto@luontoliitto.fi 

Korttien koko tuotto käytetään lasten ja nuorten oman ympäristöjärjestön yli 80 vuoden kokemuksella tekemään ympäristökasvatus- ja luonnonsuojelutyöhön. 

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Nuoret kädet toistensa olkapäillä

Luontoliiton yhdenvertaisuuskyselyn tulokset julkaistu

Luontoliiton alkukeväästä tekemän yhdenvertaisuuskyselyn tulokset on julkaistu. “Pääosin tulokset olivat positiivisia, mutta parannettavaakin löytyy. Kehitystyötä jatketaan palautteen perusteella. Jokainen vastaus on tuonut meille arvokasta tietoa työn tueksi“, kommentoi Luontoliiton yhdenvertaisuusvastaava Sofia Kaipainen. 

Lue lisää
Lasten lintuviikkoa vietetään jälleen 18.–24.5.2026.

Lasten lintuviikko järjestetään 18.–24.5.2026

Lasten lintuviikko kutsuu matalan kynnyksen linturetkelle. Vuosittain järjestettävää Lasten lintuviikkoa vietetään jälleen 18.–24.5.2026. Tapahtuma on koko maan laajuinen ja tarkoitettu perheille, päiväkodeille, kouluille ja muille lapsiryhmille. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Birdlife Suomi, Luontoliitto ja Natur och Miljö.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.