Hae mukaan Luontoliiton ennallistamisjoukkoihin!

Ennallistamisleiri Getskärin saarella elokuussa 2025

Aikamme tarvitsee enemmän suoraa toimintaa luonnon monimuotoisuuden puolustamiseksi! Hae mukaan Luontoliiton ennallistamisjoukkoihin ja opi järjestämään ennallistamisleirejä.

Tervetuloa mukaan Luontoliiton koulutuksiin, joissa opit perusteet siitä, kuinka voit järjestää ennallistamistoimintaa nuorille!

Nämä koulutukset ovat sinulle erityisesti, jos:

  1. Haluat joskus työskennellä luonnonsuojelun parissa ja järjestää itse ennallistamistoimintaa
  2. Työskentelet nuorten parissa ja haluaisit järjestää heille ympäristötoimintaa

HUOM! Jos olet kiinnostunut järjestämään (tai osallistumaan) ennallistamistoimintaan Luontoliitossa, ota yhteys Ville Laitiseen: ville.laitinen@luontoliitto.fi.

Koulutuswebinaarit maaliskuussa

Ennallistamisleirin järjestäjäksi -koulutus koostuu kahdesta webinaarista:

  • 11.3. klo 14-17 webinaari ennallistamisesta ja nuorten ennallistamisleirin järjestämisestä (englanniksi)

Tämä Restoration Academy -webinaari on yleinen ennallistamiseen ja nuorisotyöhön liittyvä koulutus, jossa esitellään Restoration Academy -hankkeen kokemuksia, ennallistamisen toteutusta sekä työkaluja leirin järjestämiseen. Lopuksi on tunnin mittainen vertaisoppimis- ja kyselytuokio omavalintaisesta aiheesta.

  • 18.3. klo 18-19 webinaari ennallistamisleirin järjestämisen käytännöistä ja siitä, miten jaat tietoa muille (englanniksi)

Tässä webinaarissa syvennytään ennallistamisleirien järjestämiseen ja annetaan vinkkejä miten leirien järjestämisestä saatuja tietoja voi jakaa muille.

Lisätietoa ja ilmoittautuminen


11.3.: luontoliitto.fi/tapahtuma/ra-webinar/
18.3.: luontoliitto.fi/tapahtuma/multiplier-webinar/

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Sakan syksyn 2026 tapahtumat Joensuussa

Tervetuloa osallistumaan Savo-Karjalan syksyn tapahtumiin Joensuussa! 🗓🍂 Tapahtumat ovat ilmaisia. * * Ruskaretki Noljakassa / Autumn hike in NoljakkaSunnuntai 11.10. klo 12:30-15:30 Lähtö Noljakankaaren päästä,

Lue lisää

Luontoliitto vetoaa nuoren aktivistin puolesta: palautuksen toimeenpano keskeytettävä

Maahanmuutovirasto on antanut kielteisen päätöksen Luontoliiton toimintaryhmissä toimineen nuoren aktivistin turvapaikkahakemukseen. Häntä uhkaa nyt palautus Venäjälle, jossa aktivisteja koskeva vaino on kiristynyt viime vuosina merkittävästi. Suomea sitovat kansainväliset ihmisoikeusvelvoitteet edellyttävät, ettei ketään palauteta maahan, jossa häntä uhkaa vaino tai muu epäinhillinen kohtelu. Pyydämme Maahanmuuttovirastoa keskeyttämään karkotuksen täytäntöönpanon ja arvioimaan asian uudelleen kokonaisuutena. Pyydämme sisäministeriötä varmistamaan, että asia käsitellään kiireellisesti.

Lue lisää

Metsäterveyslaskuri julkistetaan pian. Tule kuulemaan lisää metsien terveysvaikutuksista syksyn webinaarisarjassa  

Koneen säätiön rahoittamassa Metsästä buustia hyvinvointiin ja terveyteen -hankkeessa kehitetään parhaillaan Metsäterveyslaskuria, joka arvioi metsien terveys- ja hyvinvointivaikutusten taloudellista merkitystä yhteiskunnalle.  

Kaikille avoin laskuri julkaistaan marraskuussa 2026.  

Tervetuloa kuulemaan aiheesta lisää syksyn kolmiosaisen webinaarisarjaan, joka alkaa 8.10.2026 klo 16.

Lue lisää

Syntymäpäiväkeräys – Lahjoita Hämeen piirille

50-vuotta paikallista ympäristökasvatus- ja luonnonsuojelutyötä 🎂

LAHJOITTAMALLA syntymäpäiväkeräykseen olet mahdollistamassa, Luontoliiton Hämeen piirin, lasten ja nuorten luonto- ja ympäristötoimintaa Pirkanmaalla ja Etelä-Hämeessä myös tulevaisuudessa.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.