Rantakäärme

Rantakäärme on ihmiselle vaaraton. Se on helppo erottaa kyystä vaaleiden tai keltaisten niskalaikkujen perusteella. Joskus harvoin laikut puuttuvat, ja silloin rantakäärmeen voi sekoittaa mustaan kyyhyn. Rantakäärmeen katse on kuitenkin kyytä “lempeämpi”, sillä sen silmäterä on pyöreä. Rantakäärme on myös yleensä kyytä kookkaampi, aikuisena noin 75–90 cm pitkä. Rantakäärmeet heräilevät horroksesta toukokuun alkupuolella, ensimmäiset jo huhtikuussa.

Rantakäärmeitä on havaittu Oulun korkeudella asti, mutta yleinen se on vain eteläisessä Suomessa. Rantakäärme viihtyy kaikenlaisten rehevien vesien lähellä, myös merenrannoilla. Se liikkuu yhtä sulavasti niin maalla kuin vedessä ja voi olla sukelluksissa jopa puoli tuntia saalistaen sammakoita ja kaloja. Se on myös ketterä kiipeämään puissa ja pensaissa.

Keväällä rantakäärmeen voi löytää paistattelemasta päivää aurinkoiselta paikalta. Muista matelijoistamme poiketen rantakäärme munii munia, ja jättää ne hautumaan lahoavan kasviaineksen alle. Uhattuna rantakäärme pyrkii pakenemaan, mutta ääritilanteita varten sillä on dramaattisempiakin keinoja: pahanhajuisen nesteen ruiskauttaminen ja kuolleeksi tekeytyminen. Rantakäärme on rauhoitettu.

Kuva: Antti Salovaara

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen korjaa itse vaatteitaan

Puheenjohtajan blogi: Ylikulutus on suomalainen kulttuuri, tapa ja identiteetti

Nyt se tuli taas – ylikulutuspäivä – ja taas aiemmin kuin viime vuonna. Suomi on eurooppalaisella tasolla kärjessä neljäntenä. Jos kaikki maailmassa kuluttaisivat kuten suomalaiset, tarvittaisiin 4,1 maapalloa kattamaan kaikki käyttämämme luonnonvarat. Tämän päivän jälkeen elämme siis velaksi luonnonvarojen näkökulmasta eikä tämä valitettavasti ole aprillipila, kirjoittaa Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen.  

Lue lisää
Luontoliitto is now looking for five participants from Finland to form a core group together with five Danish and five Norwegian young people. This group will dive deeply into the themes of food systems, sustainability, and activism.

Apply to Seeds of Agency core group and work for sustainable food systems 

Want to get your hands dirty and make a change? Are you curious about food production, farming, and building a more sustainable future?   

Luontoliitto is now looking for five participants from Finland to form a core group together with five Danish and five Norwegian young people. This group will dive deeply into the themes of food systems, sustainability, and activism. 

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.