Kuvassa vasemmalta oikealle: Touko Sipiläinen, Greenpeace Suomen maajohtaja, Jonas Heikkilä, Natur och Miljön vt toiminnanjohtaja, sekä Kati White, SEY:n toiminnanjohtaja.
Suomen Luonnonsuojeluliitto, Helsingin eläinsuojeluyhdistys, Greenpeace Suomi, Luontoliitto, SEY Suomen Eläinsuojelu, Animalia, Birdlife Suomi, Vegaaniliitto, Natur och Miljö ja WWF luovuttivat perjantaina 19.12. presidenttiparille perinteisen joulutervehdyksen.
Tänä vuonna korin kokosi SEY ja siihen oli koottu kasvipohjaisia, kotimaisia ja mahdollisimman luomutuotettuja herkkuja: juureksia, palkokasveja, viljoja, marjoja ja metsän makuja. Korissa oli myös myös reseptivihko, jonka avulla kasviskorin antimista voi loihtia maistuvia herkkuja.
Presidenttiparin lisäksi järjestöt halusivat myös lähettää jouluterveiset Mäntyniemen kissoille, joille pakattiin mukaan omat, eläinystävälliset herkut. Myös pihapiirin linnuille koottiin koriin oma buffet.
Puheessaan tasavallan presidentille SEY:n eli Suomen eläinsuojelun toiminnanjohtaja Kati White kannusti kasvispohjaisen ruokavalion suosimiseen.
”Arvoisa Presidenttipari,
Tämän kotimaisen pärekorin juuret ovat suomalaisessa metsässä ja pellossa. Eläin- ja ympäristöjärjestöjen yhteinen toive on, että joulupöytään on helppo kattaa ruokaa, joka on hyväksi niin ihmisille, eläimille kuin ympäristölle.
Joulu on myötätunnon aikaa. Kestävämpi ruokajärjestelmä vaikuttaa eläinten elämään, ympäristön monimuotoisuuteen, ihmisten terveyteen ja ennen kaikkea tulevien sukupolvien mahdollisuuksiin. Siihen, mitä me jätämme lapsillemme ja heidän lapsilleen.”
Kasviskorin tuotteet:
- Kotimainen pärekori
- Luomuperunaa, kahta lajiketta
- Luomuporkkanaa
- Luomupunajuurta
- Luomukeltajuurta
- Luomumaa-artisokkaa
- Luomukurpitsaa
- Luomupalsternakkaa
- Seitankinkku
- Härkäpapurouhe, luomu
- Kuivattuja luomuherneitä
- Täysjyväfusilli, luomu
- Täysjyväkaurahiutaleita (luomu)
- Kylmäpuristettu luomurypsiöljy
- Paahdettu pellavarouhe tai pellavarouhe (luomu)
- Kurpitsansiemeniä
- Villiyrttirouhe
- Kotimaisia luomuomenoita
- Täysmehu variksenmarja
- Marjajauhe
- Tyrnihillo
- Kuusenkerkkäsiirappi
- Vegaaninen tumma luomusuklaa
- Vegaaniset piparkakut
- Vegaanisia marmeladeja
- Vegaanista lakritsia
- Luomuglögi
- Joulutee
- Kuivattua kissanminttua
- Puinen lintulauta
- Kuorettomat auringonkukansiemenet
- Linnuille sopiva pähkinäseos
- Siemenseos linnuille
- Lahjakortti urheilijan ravitsemusvalmennukseen
- Kasvisreseptejä
- Kortti





