Luontoretki Joensuun Kotilahteen

Joensuun seudun luonnonystävät ry ja Savo-Karjalan Luontoliitto järjestävät Suomen luonnon päivän kunniaksi samalla viikolla retken Kotilahteen, yhteen Joensuun piiloon jääneistä lähiluontohelmistä. Retki järjestetään torstaina 28.8. klo 17:15–19:00. Retkelle kokoonnutaan ja lähdetään liikkeelle Kartanotien päädystä. Retkellä kierretään alueen metsäpolkuja ja esitellään alueen luontoarvoja noin 1,5 h ajan. Huomaa, että polut eivät ole esteettömät. Retki on maksuton ja kaikille avoin.

Aikataulu on suunniteltu alueelle kulkevien paikallisbussien mukaan siten, että retkelle on mahdollista saapua myös julkisilla kulkuvälineillä (pysäkki Kotilahti E). Kotilahteen voi saapua helposti myös polkupyörällä, noin 6 km keskustasta. Jos saavut tapahtumaan omalla autolla, tarjoa kimppakyytiä myös tutuille ja kavereille.
Kotilahden monimuotoisella ja luontoarvoiltaan rikkaalla metsäalueella risteilee luonto- ja kävelypolkuja, jotka ovat lähialueen asukkaiden suosiossa. Kotilahden metsissä esiintyy runsaasti eri ikäistä lahopuuta, vanhoja lehtipuita, lehtoja sekä vanhoja perinnebiotooppeja. Alueella on tavattu myös erityisesti suojeltavia lajeja ja niiden elinympäristöjä. Kotilahden alueen maankäyttöä ollaan kehittämässä Joensuun kaupungin toimesta suunnittelemalla alueelle uutta asuntorakentamista, jonka alle pala hienoa, monimuotoista lehtometsäaluetta on jäämässä nykyisten suunnitelmien mukaan. Haluamme retken avulla tuoda esiin alueen luontoarvoja niin luonnonystäville, lähiasukkaille kuin mukaan kutsutuille kaupungin työntekijöille, jotka ovat vaikuttamassa alueen kaavoitukseen.

Ennen retkeä osallistujille jaetaan mukaan pillimehu ja välipalakeksi (veg.), myös omia eväitä saa ottaa mukaan! Varaudu retkelle sään mukaisesti sekä mielellään pitkälahkeisella vaatetuksella punkkien varalta. Retken jälkeen on mahdollista vielä jäädä keskustelemaan luonnon ääreen aiheesta sekä alueen kaavoitushankkeesta, jos ei ole kiire paluubussiin.

Tervetuloa! 

Paikka:
Kotilahti, Joensuu
Alkaa:
28.8.2025
Päättyy:
28.8.2025
Jaa tapahtuma:

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.