Kolmas Kevätseuranta-viikonloppu koittaa aurinkoisessa säässä 

kukkivia leskenlehtiä

Tiedote 21.3.2025

Tänä viikonloppuna vietetään Kevätseuranta-kampanjan kolmatta virallista seurantaviikonloppua. Sääennusteet lupailevat keväistä ilmaa koko maahan, joten nyt kannattaa suunnata ulos luontoon – tai kaupungille. 

Luontoliiton Kevätseurannassa tehdään katsaus kevään etenemiseen kahden viikon välein seurantaviikonloppuina, joina kerätään havaintoja Kevätseuranta-lajien runsastumisesta. Kevätseurantaan kuuluu 41 eläin- ja kasvilajia, joiden lisäksi tarkkaillaan vuosittain vaihtuvaan teemaan liittyviä lajeja ja luonnon ilmiöitä. 

Tänä vuonna kampanjan teemana on urbaani kevät. Teemalajit ovat krookus, punarinta ja voikukka. Lisäksi seurataan kahta urbaanin luonnon ilmiötä: jäätelönsyöjiä ja lakaisukoneita. 

“Kevättä ei tarvitse lähteä etsimään kaukaa. Kaupunkilainenkin voi löytää sen jo kotiovelta. Ehkäpä pihanurmen krookukset availevat jo nuppujaan tai lakaisukone jyrisee kadulla”, sanoo Kevätseurannan kampanjakoordinaattori Milla Aalto.

Sää tavanomaista lämpimämpi

Kevätseuranta on ollut käynnissä jo kuukauden verran, ja havaintoja kevään merkeistä on ilmoitettu Kainuuta myöten.  

“Laulujoutsenen muutto on selkeästi edennyt. Pohjoisimmat havainnot on lähetetty Utajärveltä ja Kajaanista. Laulujoutsen on myös yksi Kevätseurannan eniten havainnoiduista lajeista vuodesta toiseen. Se on monelle suomalaiselle tärkeä kevään airut”, Aalto kertoo. 

Tänä viikonloppuna päivälämpötila voi olla pohjoisintakin Lappia myöten jopa viisi astetta plussalla. Lounais-Suomessa lämpötila saattaa nousta kymmeneenkin asteeseen. Kuukausiennusteen mukaan sää on myös tulevina viikkoina tavanomaista lämpimämpi. 

Kuka vain voi osallistua 

Kevätseurantaan voi osallistua kuka vain ilmoittamalla havaintonsa kevään merkeistä. Havaintoja voi ilmoittaa iNaturalist-sovelluksen kautta tai sähköisellä lomakkeella, jonka saa liittymällä Kevätseuraajaksi kampanja nettisivuilla. 

Havaintoja voi tehdä milloin tahansa, mutta erityisesti niitä toivotaan joka toinen viikko Kevätseuranta-viikonlopuilta. Tulevat seurantaviikonloput ovat 22.–23.3., 5.–6.4, 19.–20.4., 3.–4.5., 17.–18.5. ja 31.5.–1.6. 

Kevätseuranta on yksi Luontoliiton pitkäaikaisimmista kampanjoista. Seurantaa on tehty yhtäjaksoisesti jo vuodesta 1976. Kevätseurannan havainnot ovat tallessa Luonnontieteellisen keskusmuseon tietokannassa. Niiden avulla voidaan esimerkiksi tutkia, miten keväät ovat muuttuneet 49 vuoden seurannan aikana.  

Lisätiedot

Milla Aalto, Kevätseuranta-kampanjan koordinaattori  
puh. 044 491 3350  
milla.aalto@luontoliitto.fi   

Teija Peura, Luontoliiton ympäristökasvatuspäällikkö   
puh. 044 045 8898    
teija.peura@luontoliitto.fi    

www.kevatseuranta.fi    
Instagram @kevatseuranta   
Facebook @kevatseuranta   
#kevätseuranta 

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Nuorten ympäristöhuippukokous 2026 järjestettiin Helsingin Paasitornissa

Nuorten ympäristöjulkilausuma julki: nuoret vaativat päättäjiltä nopeita ja oikeudenmukaisia ympäristötekoja

Suomen lapset ja nuoret ovat koonneet yhteisen ympäristöjulkilausuman, jossa vaaditaan muun muassa ympäristölle haitallisten tukien lopettamista, luontolain säätämistä ja ilmastoriskien nostamista osaksi kansallista turvallisuutta. Julkilausuma luovutettiin päättäjille Nuorten ympäristöhuippukokouksessa Helsingin Paasitornissa 23.5.2026 ja sen valmis versio on nyt julkaistu. 

Lue lisää
Hae Luontoliiton hallitukseen

Hae mukaan Luontoliiton hallitukseen 

Oletko kiinnostunut vaikuttamisesta Luontoliitossa? Haluatko päästä kehittämään Suomen ainoan lasten ja nuorten oman ympäristöjärjestön toimintaa? Hae mukaan Luontoliiton hallitukseen jäseneksi tai  puheenjohtajaksi!

Lue lisää

Merkityksellisiä luontotekoja ja iloisia hetkiä vuonna 2025 – inspiroidu Luontoliiton värikkäästä vuosikertomuksesta!

Luontoliiton vuosi 2025 oli täynnä merkityksellisiä luontotekoja, iloa ja hyvinvointia luovia hetkiä sekä uskoa siihen, että yhdessä me voimme muuttaa suuntaa – lasten ja nuorten tulevaisuuden hyväksi. Toimintamme kasvoi edelleen, ja tarjosimme tuhansille lapsille ja nuorille mahdollisuuden kokea luonnon hyvinvointivaikutuksia sekä toimia itse luonnon ja oman tulevaisuutensa puolesta.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.