Joensuu: Luontokerhon Älä osta mitään -askartelutöitä esillä pääkirjastossa 

Luontokerhon Älä osta mitään -askartelutöitä esillä Joensuun pääkirjastossa

Marraskuun Älä osta mitään -kampanja on herättänyt joensuulaisten alakoululaisten luontokerhossa keskustelua kuluttamisesta ja innoittanut askartelemaan mielukuvitushahmoja kierrätysmateriaaleista. Nyt töitä on esillä pääkirjaston vitriinissä. Se tuntuu kerholaisen mukaan: “Tosi tosi tosi tosi tosi kivalta”. 

Luontoliiton Joensuun luonto- ja askartelukerhossa 1.–5. luokkalaiset lapset tutustuvat luontoon erityisesti askartelun ja käsillä tekemisen kautta. Kerhossa liikutaan ja leikitään lähimetsässä, samalla etsien luontoaarteita, joista loihtia taideteoksia. 

Marraskuun Älä osta mitään -kampanja on herättänyt keskustelua kuluttamisesta ja kerhossa on pohdittu, minkälaisia vaihtoehtoja uuden ostamiselle on.  

“On ollut ilo huomata kuinka Älä osta mitään -kampanja on innostanut lapsia ja heillä on ollut paljon oivaltavia ajatuksia ja pohdintoja aiheeseen liittyen. Olen itsekin inspiroitunut heidän luovuudestaan ja ymmärtänyt sen, että muutoksen aikaan saaminen edellyttää myös mielikuvitusta”, pohtii kerho-ohjaaja Ilona Piironen

Kerholaiset listaavat, että kaverille voi antaa esimerkiksi lahjaksi elokuvalipun ja käydä yhdessä elokuvissa, voi ostaa kirpparilta lahjan tai antaa lahjaksi esimerkiksi vanhan pehmolelun, jota ei enää itse tarvitse. Lahjan ei aina tarvitse olla uusi ja se voi ihan hyvin olla käytetty. 

“Ostamatta oleminen on hyvä juttu, koska se ei tuhoa luontoa”, kertoo eräs kerholaisista.  

“Jotta saa tavaroita pitää katkaista kasveja, silloin eläimille ei jää syötävää eikä koteja”, tietää toinen kerholainen. 

Kerholaiset ovat keränneet kotoa kierrätysmateriaaleja, joista on päästy tekemään erilaisia mielikuvitushahmoja. Nämä hahmot ovat nyt päässeet Joensuun pääkirjastolle esille ilahduttamaan muitakin ja jakamaan eteenpäin tärkeää sanomaa luonnosta ja ostamatta olemisesta. 

Kun kerholaisilta kysytään, minkälaista on saada omat teokset näytille kirjastoon, on se kaikista ollut mukavaa. 

“Tosi tosi tosi tosi tosi kivalta”, yksi kerholaisista toteaa. 

 “Kivaa askarrella ja tuntuu hyvältä, kun voi inspiroida muita”, jatkaa toinen kerholainen 

Kivaa kun iloa tulee muillekin”, kolmas kerholainen iloitsee. 
 

Lopuksi kerholaiset haluavat lähettää terveisiä muille lapsille: 

“Älkää roskatko!” 

“Aina ei tarvitse ostaa uutta juttua lahjaksi!”  

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Nuorten ympäristöhuippukokous 2026 järjestettiin Helsingin Paasitornissa

Nuorten ympäristöjulkilausuma julki: nuoret vaativat päättäjiltä nopeita ja oikeudenmukaisia ympäristötekoja

Suomen lapset ja nuoret ovat koonneet yhteisen ympäristöjulkilausuman, jossa vaaditaan muun muassa ympäristölle haitallisten tukien lopettamista, luontolain säätämistä ja ilmastoriskien nostamista osaksi kansallista turvallisuutta. Julkilausuma luovutettiin päättäjille Nuorten ympäristöhuippukokouksessa Helsingin Paasitornissa 23.5.2026 ja sen valmis versio on nyt julkaistu. 

Lue lisää
Hae Luontoliiton hallitukseen

Hae mukaan Luontoliiton hallitukseen 

Oletko kiinnostunut vaikuttamisesta Luontoliitossa? Haluatko päästä kehittämään Suomen ainoan lasten ja nuorten oman ympäristöjärjestön toimintaa? Hae mukaan Luontoliiton hallitukseen jäseneksi tai  puheenjohtajaksi!

Lue lisää

Merkityksellisiä luontotekoja ja iloisia hetkiä vuonna 2025 – inspiroidu Luontoliiton värikkäästä vuosikertomuksesta!

Luontoliiton vuosi 2025 oli täynnä merkityksellisiä luontotekoja, iloa ja hyvinvointia luovia hetkiä sekä uskoa siihen, että yhdessä me voimme muuttaa suuntaa – lasten ja nuorten tulevaisuuden hyväksi. Toimintamme kasvoi edelleen, ja tarjosimme tuhansille lapsille ja nuorille mahdollisuuden kokea luonnon hyvinvointivaikutuksia sekä toimia itse luonnon ja oman tulevaisuutensa puolesta.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.