Joensuu: Luontokerhon Älä osta mitään -askartelutöitä esillä pääkirjastossa 

Luontokerhon Älä osta mitään -askartelutöitä esillä Joensuun pääkirjastossa

Marraskuun Älä osta mitään -kampanja on herättänyt joensuulaisten alakoululaisten luontokerhossa keskustelua kuluttamisesta ja innoittanut askartelemaan mielukuvitushahmoja kierrätysmateriaaleista. Nyt töitä on esillä pääkirjaston vitriinissä. Se tuntuu kerholaisen mukaan: “Tosi tosi tosi tosi tosi kivalta”. 

Luontoliiton Joensuun luonto- ja askartelukerhossa 1.–5. luokkalaiset lapset tutustuvat luontoon erityisesti askartelun ja käsillä tekemisen kautta. Kerhossa liikutaan ja leikitään lähimetsässä, samalla etsien luontoaarteita, joista loihtia taideteoksia. 

Marraskuun Älä osta mitään -kampanja on herättänyt keskustelua kuluttamisesta ja kerhossa on pohdittu, minkälaisia vaihtoehtoja uuden ostamiselle on.  

“On ollut ilo huomata kuinka Älä osta mitään -kampanja on innostanut lapsia ja heillä on ollut paljon oivaltavia ajatuksia ja pohdintoja aiheeseen liittyen. Olen itsekin inspiroitunut heidän luovuudestaan ja ymmärtänyt sen, että muutoksen aikaan saaminen edellyttää myös mielikuvitusta”, pohtii kerho-ohjaaja Ilona Piironen

Kerholaiset listaavat, että kaverille voi antaa esimerkiksi lahjaksi elokuvalipun ja käydä yhdessä elokuvissa, voi ostaa kirpparilta lahjan tai antaa lahjaksi esimerkiksi vanhan pehmolelun, jota ei enää itse tarvitse. Lahjan ei aina tarvitse olla uusi ja se voi ihan hyvin olla käytetty. 

“Ostamatta oleminen on hyvä juttu, koska se ei tuhoa luontoa”, kertoo eräs kerholaisista.  

“Jotta saa tavaroita pitää katkaista kasveja, silloin eläimille ei jää syötävää eikä koteja”, tietää toinen kerholainen. 

Kerholaiset ovat keränneet kotoa kierrätysmateriaaleja, joista on päästy tekemään erilaisia mielikuvitushahmoja. Nämä hahmot ovat nyt päässeet Joensuun pääkirjastolle esille ilahduttamaan muitakin ja jakamaan eteenpäin tärkeää sanomaa luonnosta ja ostamatta olemisesta. 

Kun kerholaisilta kysytään, minkälaista on saada omat teokset näytille kirjastoon, on se kaikista ollut mukavaa. 

“Tosi tosi tosi tosi tosi kivalta”, yksi kerholaisista toteaa. 

 “Kivaa askarrella ja tuntuu hyvältä, kun voi inspiroida muita”, jatkaa toinen kerholainen 

Kivaa kun iloa tulee muillekin”, kolmas kerholainen iloitsee. 
 

Lopuksi kerholaiset haluavat lähettää terveisiä muille lapsille: 

“Älkää roskatko!” 

“Aina ei tarvitse ostaa uutta juttua lahjaksi!”  

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen korjaa itse vaatteitaan

Puheenjohtajan blogi: Ylikulutus on suomalainen kulttuuri, tapa ja identiteetti

Nyt se tuli taas – ylikulutuspäivä – ja taas aiemmin kuin viime vuonna. Suomi on eurooppalaisella tasolla kärjessä neljäntenä. Jos kaikki maailmassa kuluttaisivat kuten suomalaiset, tarvittaisiin 4,1 maapalloa kattamaan kaikki käyttämämme luonnonvarat. Tämän päivän jälkeen elämme siis velaksi luonnonvarojen näkökulmasta eikä tämä valitettavasti ole aprillipila, kirjoittaa Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen.  

Lue lisää
Luontoliitto is now looking for five participants from Finland to form a core group together with five Danish and five Norwegian young people. This group will dive deeply into the themes of food systems, sustainability, and activism.

Apply to Seeds of Agency core group and work for sustainable food systems 

Want to get your hands dirty and make a change? Are you curious about food production, farming, and building a more sustainable future?   

Luontoliitto is now looking for five participants from Finland to form a core group together with five Danish and five Norwegian young people. This group will dive deeply into the themes of food systems, sustainability, and activism. 

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.