Luontoliiton kevätvaltuusto päätti tukea Luontolaki nyt! ja Hiljaisten oikeudet -kansalaisaloitteita

Kuvassa on Luontoliiton toiminnanjohtaja Silvia Modig, valtuuston varapuheenjohtaja Ida Pirttisaari ja hallituksen puheenjohtaja Elo Vanhanen

Kuvassa on Luontoliiton toiminnanjohtaja Silvia Modig, valtuuston varapuheenjohtaja Ida Pirttisaari ja hallituksen puheenjohtaja Elo Vanhanen.

Luontoliiton liittovaltuusto kokoontui vuoden 2026 ensimmäiseen kokoukseensa Tampereella lauantaina 18.4.

Kokouksessa uusi toiminnanjohtaja Silvia Modig esittäytyi ensimmäistä kertaa valtuustolle.

Modig kiitteli onnistunutta kokousta. ”Olen innostunut, inspiroitunut ja kiitollinen! Luontoliiton valtuusto ja hallitus antavat mahdollisuuden päästä vaikuttamaan järjestössä jo nuorena. Valtuuston ja hallituksen jäseneksi pääsee mukaan 15-vuotiaana ja puheenjohtajistoon 18-vuotiaasta ylöspäin. Moni Luontoliiton toiminnassa mukana oleva nuori saa täältä arvokkaan ensimmäisen kokemuksensa yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta.”

Myös kokouksen aluksi järjestetty ryhmäytymisharjoitus oli toiminnanjohtajan mieleen ”Pääsin halaamaan puuta ja keräämään roskia!”

Kokouksen puhetta johtanut valtuuston varapuheenjohtaja Ida Pirttisaari piti kokousta onnistuneena ja kiitteli aktiivista osallistumista ja vilkasta keskustelua. ”On ilo, että keskusteluilmapiiri on avoin ja voimme yhdessä pohtia, miten saamme edistettyä Luontoliiton tärkeää työtä parhaalla mahdollisella tavalla. Meillä on koossa huippuporukka.”

Kevätkokouksessa valtuusto hyväksyi vuoden 2025 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen. Lisäksi valtuusto kävi aktiivista keskustelua tulevien eduskuntavaalien vaikuttamistavoitteista ja järjestön arvoista.

Luontoliiton arvotyöstä vastaa hallituksen puheenjohtaja Elo Vanhanen, joka ajattelee avoimen keskustelun olevan tärkeää. ”Olemme kuulleet prosessissa niin jäseniä kuin työntekijöitä ja luottamushenkilöitäkin. Tämä työ auttaa meitä toteuttamaan sellaista toimintaa, jota yhteisömme aidosti toivoo.”

Valtuusto myös päätti tukea kahta kansalaisaloitetta: Hiljaisten oikeus -aloitetta, joka ajaa Suomen perustuslakiin säädöksiä luonnon perusoikeuksista sekä Luontolaki nyt! -aloitetta, joka pyrkii pysäyttämään luontokadon luomalla juridisen velvoitteen saavuttaa luontopositiivisuus vuoteen 2035 mennessä. Luontopositiivisuus on tilanne, jossa luonnon monimuotoisuus ei enää heikkene, vaan alkaa vahvistua.

Luontoliitossa ylintä päätösvaltaa käyttää liittovaltuusto. Valtuuston puheenjohtajana toimii Emma ”Eki” Engblom. Luontoliiton hallituksen puheenjohtajana toimii Elo Vanhanen. Hallituksen ja valtuuston tämän hetkiset jäsenetlöytyvät täältä.

Tule mukaan Luontoliiton luottamustehtäviin

Mikäli haluat tulla mukaan päätöksentekoon, seuraa Luontoliiton uutiskirjettä.

Hallitukseen ja valtuustoon voivat asettua ehdolle kaikki yli 15-vuotiaat Luontoliiton jäsenet. Puheenjohtajistoon voi hakea 18-vuotiaasta alkaen.

Kuvan eturivissä Luontoliiton valtuuston varapuheenjohtaja Ida Pirttisaari, hallituksen puheenjohtaja Elo Vanhanen ja toiminnanjohtaja Silvia Modig. Takana Luontoliiton valtuutettuja ja henkilöstöä.

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen korjaa itse vaatteitaan

Puheenjohtajan blogi: Ylikulutus on suomalainen kulttuuri, tapa ja identiteetti

Nyt se tuli taas – ylikulutuspäivä – ja taas aiemmin kuin viime vuonna. Suomi on eurooppalaisella tasolla kärjessä neljäntenä. Jos kaikki maailmassa kuluttaisivat kuten suomalaiset, tarvittaisiin 4,1 maapalloa kattamaan kaikki käyttämämme luonnonvarat. Tämän päivän jälkeen elämme siis velaksi luonnonvarojen näkökulmasta eikä tämä valitettavasti ole aprillipila, kirjoittaa Luontoliiton puheenjohtaja Elo Vanhanen.  

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.