Kiinnostaako ohjaustyö lasten ja nuorten parissa? Haluaisitko olla mukana tekemässä ikimuistoisia luontoleirejä ja/tai -kerhoja lapsille, nuorille ja perheille? Tule mukaan leirin- ja kerhonohjaajakurssille!
Kurssilla käydään läpi ympäristökasvatuksen perusteita ja päästään suunnittelemaan luontoleirin ja -kerhon ohjelmia käytännön harjoitusten avulla. Kurssin aikana opitaan ottamaan huomioon erilaisia turvallisuuskysymyksiä ja mahdollisia ongelmatilanteita. Koulutus antaa työkaluja oman ohjaajuuteen, käytännönläheisiä vinkkejä ja menetelmiä, joiden avulla pääset rakentamaan luontoleirien ja -kerhojen ohjelmaa eri kohderyhmille. Koulutus antaa valmiudet toimia ohjaajana ja johtajana kaikilla Luontoliiton sekä yhteistyössä Suomen Luonnonsuojeluliiton kanssa järjestettävillä leireillä ja kerhoissa.
⭐ Kurssi alkaa perjantaina 30.1. klo 18 ja loppuu sunnuntaina 1.2. n. klo 15.30.
⭐ Kurssipaikkana toimii Antaverkan leiri- ja kurssikeskus Ylöjärvellä. Järjestämme Tampereelta bussikuljetuksen tai kimppakyyditykset.
⭐ Hinta 60 e / 50 e (alennettu hinta Luontoliiton ja Suomen luonnonsuojeluliiton jäsenille). Hinta sisältää koulutuksen lisäksi ruuat, yhteismajoituksen sekä vakuutuksen ja mahdollisen bussikuljetuksen.
⭐ Ilmoittaudu kurssille viimeistään 21.1.2026
ps. kesäleirirekry tulevan kesän luontoleireille alkaa alkuvuodesta 2026. Valitsemme leireille ensisijaisesti leirinohjaajakurssin käyneitä eli jos kesätyöt luontoleireillä kiinnostaa ensi kesänä, kannattaa kurssille ehdottomasti ilmoittautua mukaan 🙂 Hämeen piiri järjestää ala- ja yläkouluikäisten sekä perheiden leirejä Tampereen seudulla sekä Etelä-Hämeen alueella yhteistyössä SLL Etelä-Hämeen luonnonsuojelupiirin kanssa. Pysy kuulolla!
Lisätiedot kurssista sekä Pirkanmaan luontoleiri- ja kerhotoiminnasta: jenni.ronkko(at)luontoliitto.fi, p. 044 566 5899
Kurssi järjestetään yhteistyössä SLL Etelä-Hämeen kanssa. Lisätiedot Etelä-Hämeen luontoleiri- ja kerhotoiminnasta: kosmo.kontuniemi@sll.fi, p. 050 376 3012

