Kuuluuko huhuilua? Hengaillaan ilta Ruissalossa pöllöjä etsien.
Luontoliiton Varsinais-Suomen piiri järjestää pöllöretken Ruissaloon 14.3. Retki alkaa klo 18:30 kasvitieteellisen puutarhan parkkipaikalta (Ruissalon puistotie 215, Turku).
Kohteeseen pääsee kätevästi bussilla numero 8, joka lähtee Kauppatorilta. Ottamalla klo 17:45 lähtevän vuoron, olet kuuden jälkeen perillä. Pöllöily aloitetaan virallisesti vasta, kun aurinko laskee, mutta sitä odotellessa voi ihastella Ruissalon keväisiä iltamaisemia tai tutustua puutarhaan. Ruissaloon on myös helppo pyöräillä.
Pue ylle runsaasti lämmintä, säänmukaista vaatetta, sillä seisoskelemme paljon paikoillamme kuuntelemassa. Voit ottaa mukaan myös lämmintä juomaa. Mitä vähemmän vaatteesi kahisevat, sen paremmin kuulemme pöllöjä myös kävellessämme. Voit ottaa otsa- tai taskulampun, mutta älä osoita sillä muita silmiin.
Säävaraus: Jos pakkasta on enemmän kuin -5 astetta, tuulta 5 m/s, tai jos sataa tai pyryttää lunta, retki siirtyy saman viikon lauantaille tai sunnuntaille sen mukaan, kumpana on parempi sää. Jos kumpanakaan ei ole parempi sää, retki peruuntuu.
Ilmoittaudu: Ilmoittautu viimeistään torstaina 13.3. tällä lomakkeella.