Kullero

Kullero on komea keltakukkainen leinikkikasvi. Sen suuret pallomaiset kukat kasvavat yksittäin pitkän varren päässä. Korkea varsi on kalju ja usein haaraton. Lehdet ovat viisiliuskaisina lehtiruusukkeina. Koko kasvi on myrkyllinen, eikä sitä kannata poimia saati maistella.

Kullero houkuttelee ympärilleen paljon hyönteisiä, mutta kukan tiiviin rakenteen vuoksi se ei tarjoakaan helppoa mesiateriaa kaikille. Pienen pieni kullerokärpänen on kuitenkin erikoistunut tähän kukkaan. Kullero ja kullerokärpänen elävät hyvässä yhteistyössä – kasvi saa tärkeän ristipölytyksen, kärpäset ravintoa ja pesäpaikan.

Kullero suosii kalkkipitoisia elinympäristöjä ja viihtyy erityisesti Pohjois-Suomessa. Kasvi onkin Lapin maakuntakasvi. Kulleron voi löytää kosteista elinympäristöistä, kuten lehdoista, tulvaniityiltä tai tunturien rinteistä. Kasvia tavataan myös Etelä-Suomessa sisämantereella harvakseltaan. Laji on melko yleinen, mutta etelässä se on monin paikoin taantunut tai hävinnyt perinnemaisemien uhanalaistumisen myötä.

Kuva: Antti Salovaara

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

tervapääsky

Kevätseurannan toukokuun tilannekatsaus

Kevät on yleensä vuodenajoista lyhyin, mutta tänä vuonna se on pitkittynyt. Toukokuun aikana sää on keikahdellut ja luntakin on tullut paikoin lisää. Nyt eteläisessä osassa maata ollaan kuitenkin jo kesän kynnyksellä ja pohjoisessa nautitaan heräilevästä keväästä.

Lue lisää

Luontoliiton leirikesä kutsuu ikimuistoiseen seikkailuun! 

Haluatko kokea unohtumattomia luontohetkiä luonnonhelmassa? Kaipaatko irtautumista arjen hälinöistä ja rutiineista? Kiinnostaako sinua luonnon tutkiminen ja luonnossa liikkuminen? Luontoliiton leireillä pääset kokemaan tätä kaikkea ja paljon muuta. Pakkaa siis reppusi ja suuntaa kohti Luontoliiton kesäleiriä!

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.