Kevätseurannan ensimmäisen seurantaviikonlopun sää oli lauha, muttei vielä merkittävän keväinen. Muutamia havaintoja seurannan lajeista on kuitenkin ilmoitettu.
Ensimmäinen kiuru on kuultu Turussa. Muuttavia laulujoutsenia on havaittu Sastamalassa, Hattulassa, Sipoossa ja Kemiönsaarella. Peippoja on ilmoitettu Kemiönsaarelta ja Helsingistä. Linnut saattavat olla myös talvehtineita, mutta pk-seudulla on kuultu myös jo peipon laulua, mikä on selvä kevään merkki.
Seitsenpistepirkko on herännyt. Näin varhaiset havainnot ovat yleensä rakennuksissa talvehtineita ja sisätiloissa havaittuja. Tavallisesti seitsenpistepirkkoa alkaa näkyä liikkeellä runsaammin vasta maaliskuun lopulla.
Muutama hyttynen on ilmoitettu, mutta kyse lienee talvihyttysistä, eikä keväällä aktivoituvista verenimijöistä. Talvella voi havaita muun muassa lumikirsikkäitä eli “hapsenkakkiaisia”. Ne lukeutuvat vaaksiaisiin ja ovat sukua hyttysille.
Sosiaalisessa mediassa on jo nähty kuvia kukkivista leskenlehdistä.