Kevät saapui Lappiin – Luontoliiton Kevätseuranta kaipaa havaintoja 

koivun hiirenkorvat

Tiedote 30.5.2025

Luontoliiton valtakunnallisen Kevätseuranta-kampanjan viimeistä virallista seurantaviikonloppua vietetään lämpimässä mutta epävakaisessa säässä. Kansalaishavainnointiin perustuva Kevätseuranta kaipaa lisää havaintoja kevään merkeistä Pohjois-Suomesta. 

Luontoliiton Kevätseurannassa tehdään katsaus kevään etenemiseen kahden viikon välein seurantaviikonloppuina, joina kerätään havaintoja Kevätseurantaan kuuluvien eläin- ja kasvilajien runsastumisesta. Kevätseurantaan kuuluu 41 vakiolajia, joiden lisäksi tarkkaillaan vuosittain vaihtuvaan teemaan liittyviä lajeja ja luonnon ilmiöitä. 

“Eteläisessä Suomessa näyttää Kevätseuranta-havaintojen mukaan milteipä kesältä, kun kielo ja oravanmarja kukkivat, mutta kyllä se monelle tärkein kesän airut tervapääsky on ehtinyt jo Lappiinkin asti”, sanoo Kevätseurannan kampanjakoordinaattori Milla Aalto Luontoliitosta. 

Kevätseurantaan ilmoitetaan poikkeuksetta eniten havaintoja eteläisen Suomen tiheään asutuilta alueilta. Havainnoitsijoiden ja havaintojen määrät vähenevät pohjoista kohti. 

“Tottakai siellä, missä on paljon ihmisiä, on myös paljon osallistujia. Sieltä saadaan tarkka kuva kevään etenemisestä. Pohjois-Suomesta havainnot voivat olla niin yksittäisiä, etteivät ne välttämättä kerro vielä paljoa. Nyt on hyvä hetki ilmoittaa meille lisää havaintoja”, Aalto sanoo. 

Pohjois-Lapin kevät tavallisessa aikataulussa 

“Näyttää siltä, että kesän tulo tänne tapahtuu tavanomaiseen aikaan. Se johtunee varmaan kylmästä toukokuusta, vaikka edeltävät kuukaudet olivat ennätysmäisen lämpimiä jo helmikuusta alkaen”, kertoo Inarin Luonnonystävien puheenjohtaja Ilkka Roininen

Lapin kevät on tyypillisesti lyhyt ja vaihtuu nopeasti kesäksi. Kevään tarkkailijan pitää olla valppaana. Toistaiseksi Inarijärvi on vielä jäässä, mutta Roininen muistuttaa, ettei jäille ole enää mitään asiaa. 

“Kesän tulo Inariin tapahtuu aina nopeasti, päivässä parissa. Sitä oikein huudahtaa itselle: nyt on kesä! Kaamasessa se on noin viikko siitä kuin Ivalossa”, Roininen sanoo. 

Kevätseurantaan voi osallistua kuka vain ilmoittamalla havaintonsa seurantalajeista. Havaintoja voi tehdä milloin tahansa, mutta erityisesti niitä toivotaan joka toinen viikko Kevätseuranta-viikonlopuilta. Viimeinen seurantaviikonloppu on 31.5.–1.6. Havaintoja voi ilmoittaa vielä kesäkuun ajan. 

Lisätiedot 

Milla Aalto, Kevätseuranta-kampanjan koordinaattori  
puh. 044 491 3350  
milla.aalto@luontoliitto.fi   

Teija Peura, Luontoliiton ympäristökasvatuspäällikkö   
puh. 044 045 8898    
teija.peura@luontoliitto.fi    

www.kevatseuranta.fi    
Instagram @kevatseuranta   
Facebook @kevatseuranta   
#kevätseuranta 

Kevätseuranta on yksi Luontoliiton pitkäaikaisimmista kampanjoista. Seurantaa on tehty yhtäjaksoisesti jo vuodesta 1976. 

Inarin Luonnonystävät ry on Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiriin kuuluva Inarin paikallisyhdistys, joka on toiminut jo yli 50 vuoden ajan. 

Lue myös Luontoliiton muita uutisia

Lasten lintuviikkoa vietetään jälleen 18.–24.5.2026.

Lasten lintuviikko järjestetään 18.–24.5.2026

Lasten lintuviikko kutsuu matalan kynnyksen linturetkelle. Vuosittain järjestettävää Lasten lintuviikkoa vietetään jälleen 18.–24.5.2026. Tapahtuma on koko maan laajuinen ja tarkoitettu perheille, päiväkodeille, kouluille ja muille lapsiryhmille. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Birdlife Suomi, Luontoliitto ja Natur och Miljö.

Lue lisää
Vuoden 2024 Luontokuvakisan voittaja Aino Naunin, 17v

Alle 18-vuotiaiden valokuvakilpailu alkaa 25.5.2026!

Luontoliitto ja Suomen Luonnonvalokuvaajat SLV ry järjestävät alle 18-vuotiaille lapsille ja nuorille oman luontokuvakilpailun. Kilpailu alkaa 25.5. ja loppuu 15.9. Mukaan toivotaan kuvia kaikilta vuodenajoilta sekä eri-ikäisiltä lapsilta ja nuorilta. Alle 12-vuotiaille on oma sarja.

Lue lisää
Valkovuokot ovat aloittaneet kukintansa Etelä-Suomessa, josta on saatu yli 20 Kevätseuranta-havaintoa.

Kevätseuranta: Kevät on saapunut koko Suomeen

Kevään eteneminen on nyt selvästi havaittavissa koko Suomessa aina Lappia myöten, ja havaintoja on kertynyt jo yli 3 000. Eniten havaintoja on tehty linnuista – erityisesti laulujoutsenista, peipoista, töyhtöhyypistä ja naurulokeista, joita on havaittu jo satoja ympäri maata. Kuka tahansa voi osallistua ilmoittamalla havaintojaan Kevätseurannan verkkosivuilla.

Lue lisää

Kiitos tuestasi

Allekirjoituksesi on vastaanotettu. Toimitamme vetoomuksen pian sen vastaanottajalle. Yhdessä voimme toimia äänenä ja voimana luonnon puolesta!

Jaa vetoomus myös somessa:

Voit tukea Luontoliiton arvokasta työtä myös lahjoittamalla.

Vahvistamme vuosittain tuhansien lasten ja nuorten luontosuhdetta järjestämällä luontokerhoja ja -leirejä sekä rakastettuja kouluvierailuja joka puolella Suomea. Luontoliiton valtakunnalliset toimintaryhmät toimivat hupenevien metsien, uhanalaisen suden, padottujen virtavesien, haavoittuvan Itämeren ja kuumenevan ilmaston puolesta. Voit tehdä yleislahjoituksen tai kohdentaa tukesi suoraan haluamallesi toimintaryhmälle.

Haluatko mukaan Luontoliiton toimintaan?

Kiinnostaako sinua saaristoluonnon ennallistaminen tai virtavesien vapauttaminen? Haluatko suojella metsiä tai susia? Toimia kouluvierailijana tai kirjoittaa tärkeistä aiheista?

Haluatko tilata sähköisen uutiskirjeemme ja pysyä ajan tasalla Luontoliiton toiminnasta ja tapahtumista?
Voit peruuttaa uutiskirjeen milloin tahansa jokaisesta sähköpostikirjeestämme löytyvästä linkistä.