Leirit järjestetään Vaasan lähellä Mustasaaren Raippaluodossa. Leiripaikkana on tuttu Sommarö, joka sijaitsee meren läheisyydessä kauniin luonnon ympäröimänä. Majoitus on teltoissa, mutta sisätilatkin ovat käytössä. Kaikki leirit järjestetään yhteistyössä Vaasan ympäristöseuran kanssa.
Lastenleiri on tänä vuonna poikkeuksellisesti yhdistetty, joten se on tarkoitettu 8-12v. lapsille. Leirien ikärajat ovat kuitenkin joustavia.
Leiriviikolla tehdään monenlaista lähiluonnossa. Leikitään, tutkitaan metsän asukkaita, taiteillaan, retkeillään ja ennen kaikkea nautitaan kesästä! Viikkoon mahtuu myös uimista, saunomista ja nuotiolla istuskelua.
Lastenleirin hinta on 120 euroa Luonto-Liiton ja Suomen luonnonsuojeluliiton jäsenille ja 145 euroa muille. Sisaralennus kaikilla leireillä 10 euroa.
Tiedustelut ja sitova ilmoittautuminen polp
luontoliitto.fi
Kerro ilmoittautumisen yhteydessä seuraavat tiedot:
14.5. Tervetuloa Wildlife-matkailun mahdollisuudet Lapissa -seminaariin tiistaina 22.5.2012
11.5. Luonto-Liitto hakee toimitussihteeriä Sieppo-lehdelle
7.5. Vaasan kaupungin metsänhakkuusta tutkintapyyntö poliisille
17.5. Vainupäivä lapsille ja perheille
Keväinen lasten seikkailutapahtuma järjestetään tänä vuonna Vantaan Ankka-puistossa vesiteemalla. Tervetuloa mukaan mainioon porukkaan suunnittelemaan ja tekemään hauskaa tapahtumaa lapsille ja lapsenmielisille! Ilmoittaudu talkoolaiseksi: lup-lapset@luontoliitto.fi tai 040 165 1908. Tervetuloa myös tapahtumaan osallistujaksi!
19.5. Turku/Kaarina/Parainen: Pyöräretki Sattmarkiin
***
Turun seudun toimintaryhmä Köstijönssi järjestää:
19.5. Pyöräretki, Sattmark, Parainen.
Köstijönssin perinteisellä toukokuun pyöräretkellä poljetaan jälleen Saaristotietä pitkin Paraisille, tällä kertaa määränpäänä Sattmarkin retkeilyalue. Kokoontuminen klo 11 Kaarinan pääkirjaston edessä (Oskarinaukio 5), mistä lähdetään porukalla matkaan. Kaarinasta Sattmarkiin ja takaisin kertyy yhteensä 47 kilometriä. Perillä kohteessa kierretään alueen luontopolkuja fiiliksen mukaan (lyhin reitti on 2,5 km ja pisin 11 km), syödään eväitä ja levähdetään ennen paluumatkaa. Ravintoa voidaan pysähtyä ostamaan Paraisten keskustasta. Muista juomapullo, pyöräilykypärä ja punkeilta suojaava vaatetus. Ilmoittaudu viimeistään 17.5.
***
19.5. Letunpaistoa Espoon Järvenperässä kello 11-14
ENY on mukana Taidetalo Pikku-Auroran puutarhapäivässä: loihdimme osallistujille maittavat nokkosletut ja murkinat. Tule mukaan talkoolaiseksi letunpaistoon ja muuhun puuhaan! Saat hyvän mielen, mainiota seuraa ja kivaa tekemistä!
Ilmoittautumiset. ja lisätiedot: anna.diallo@luontoliitto.fi tai 050 407 2969. Lisätietoja itse tapahtumasta: www.espoo.fi/pikkuaurora
19.5. Retki Karkalin luonnonpuistoon
Karkalin luonnonpuisto Karjalohjalla on yksi
Etelä-Suomen upeimmista lehtoalueista. Se on rahoitettu luonnon täydellisestä
suojelua ja tutkimusta varten, mutta avoinna myös retkeilijöille. Kevätretkellä vuokkoloisto ja hyvät lintubongailumahdollisuudet
taattu!
Lähtjöiden määrästä riippuen kulku Helsingistä pikkuautoilla / linja-autolla + taksilla. Mahdollisuus sekä päivä- että yöretkeen,
tarkemmat suunnitelmat sovitaan osallistujien kesken. Hinta varmistuu kulkuneuvon
myötä: omakustanneretki eli jokainen maksaa matkat ja eväät, ei muita
kuluja.
Ilmoittautumiset ja lisätiedot: saara.seppala (at) saunalahti.fi
22.5. Wildlife-matkailun mahdollisuudet Lapissa -seminaari 22.5.2012 kello 17-20, Arktikum
Ohjelma:
klo 17.0017.10 Tilaisuuden avaus, Tarja Pasma, Lapin luonnonsuojelupiiri
klo 17.1017.30 Lintumatkailun mahdollisuudet Lapissa,
Kaisu Leskinen, Rovaniemen kaupunkiatlas
klo 17.3018.15 Wildlife-matkailun mahdollisuudet Pohjois-Suomessa, Lassi
Rautiainen, Wild Taiga / Articmedia
klo 18.1518.30 Kahvitauko
klo 18.3019.50 Paneeli ja yleisökeskustelu
Osallistujat:
Jaana Julin, Luonto-Liiton susiryhmä
Jukka Jokimäki, Rovaniemen kaupunkiatlas-projekti
Matti Särkelä, Paliskuntain yhdistys
Lassi Rautiainen, Wild Taiga
Satu Luiro, Lapin liitto
Monika Lüthje, Lapin yliopisto, matkailun tutkimus- ja
koulutusinstituutti
klo 19.50 Päätössanat, Tarja Pasma, Lapin luonnonsuojelupiiri